Şimdi yükleniyor

Tarihte Bu Ay (Ekim)

tarihte bu ay

Tarihte Bu Ay (Ekim)

2 Ekim 1187
Kudüs Fatihi Selâhaddîn Eyyûbî, Hıttin Muharebesi ile 2 Ekim 1187’de dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kudüs’ü, Haçlı kuvvetlerinden alarak kentte 88 yıl süren Hristiyan egemenliğine son verdi.

10 Ekim 680
Kerbelâ Olayı, bugünkü Irak sınırları içerisindeki Kerbelâ şehrinde, Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin’e bağlı küçük bir birlik ile Emevî Halifesi I. Yezid’in ordusu arasında meydana gelen ve Hz. Hüseyin’in katledilmesiyle sonuçlanan olaydır.

19 Ekim 2003
Bosna-Hersek’in tarihe iz bırakan ve bütün Müslümanların sevgilerine mahzar olan lideri Aliya İzzetbegoviç, 78 yaşında vefat etti. Hayatı boyunca Bosna Müslümanları için mücadele eden İzzetbegoviç, aynı zamanda önemli bir fikir adamıydı.

21 Ekim 1999
Ülkemizin önemli değerlerinden biri olan Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, 21 yıl önce uğradığı hain bir suikast sonucu öldürüldü. Bilim insanı, eğitimci, siyasetçi ve aydın biri olan Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, 21 Ekim 1999’da evinin önündeki arabasına konan bomba ile öldürüldü.

25 Ekim 1924
Osmanlı Devleti’nin son dönemine ve modern Türkiye’nin kurulmasına fikirleriyle büyük katkı sağlamış bir inkılapçı olan Ziya Gökalp, sosyoloji ilminin Türkiye’deki en önemli temsilcilerindendi. Bu sıfatıyla ülke sorunlarına da ilmî çözümler sunabilmiş bir âlimdi. “Türk milliyetçiliğinin babası” olarak anılan Mehmet Ziya Gökalp, 25 Ekim 1924 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

29 Ekim 1923
Esarete boyun eğmeyen Türk milleti, emperyalist işgalci güçlere karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürkün liderliğinde başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı zaferle taçlandırmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürkün en büyük eserim dediği Cumhuriyet`in ilanı, TBMM’de alınan kararla, “Türkiye’nin yönetim şekli Cumhuriyet” olarak belirlenmiştir.