Şimdi yükleniyor

Rijeka’da Türk Müziği Esintisi

rijekada turk muzigi esintisi

Rijeka’da Türk Müziği Esintisi

Zagreb Yunus Emre Enstitüsü ve Rijeka Hırvat-Türk Derneği iş birliğinde Rijeka İslam Kültür Merkezinin ev sahipliğinde Türk müziği eserlerinin icra edildiği özel bir program düzenlendi.

17 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirilen programda Sanatçı Arslanbek Sultanbekov, geleneksel Türk çalgısı dombra eşliğinde seslendirdiği eserler ile Rijekalı müzikseverlerin gönüllerini fethetti.

Programın açış konuşmasını gerçekleştiren Zagreb Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Fuat Korkmaz, Rijeka Hırvat-Türk Derneği ile birlikte Türkiye’nin kültürel mirasının tanıtılması hususunda çok sayıda etkinliğe imza atıldığını belirterek düzenlenen konserin Türk ve Hırvat dostluğunun güçlendirilmesine katkıda bulunacağını ifade etti.

Koordinatör Korkmaz, konuşmasının devamında konserden bir gün önce T.C. Zagreb Büyükelçiliği himayelerinde Zagreb Yunus Emre Enstitüsü ve Dola Kırsal Turizm Kalkınma Derneğince gerçekleştirilen “2. Darda Türk Günü” etkinliğine değinerek Sanatçı Sultanbekov’un ara vermeksizin Hırvatistan’ın en doğusunda ve en batısında bulunan iki önemli şehrinde “Dombra”, “Uzun İnce Bir Yoldayım”, “Osman Bey”, “Güzel Kırım” ve “Nogay Keşeler” adlı eserler başta olmak üzere geleneksel Türk müziğinin önemli nağmelerini Hırvat müzikseverler ile buluşturduğunu söyledi.

Rijeka Hırvat-Türk Derneği Başkanı Vedran Obucina ise Hırvatistan genelinde Türk kültürünün tanıtılmasından dolayı Zagreb Yunus Emre Enstitüsüne teşekkürlerini ileterek gelecek ay Enstitünün destekleriyle Rijeka Meydanında gerçekleştirilmesi planlanan sergi ve konferans etkinliklerinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümüne özel bir konserin düzenleneceğini ifade etti.

Dernek Başkanı Obucina, Arslanbek’in Türkiye’de tanınan çok önemli bir sanatçı olduğunu ifade ederek özellikle geleneksel Türk müzik geleneğinin yaşatılmasında Kafkaslardan Balkanlara kadar önemli eserleri icra ettiğini ve konserler verdiğini söyledi.

Müzikseverlerin beğenisini kazanan konser, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Kaynak: Yunus Emre Enstitüsü