Şimdi yükleniyor

3. Meykin Asya Uluslararası Müzik Yarışması Kırgızistan’da Düzenlendi

3 meykin asya uluslararasi muzik yarismasi kirgizistanda duzenlendi

3. Meykin Asya Uluslararası Müzik Yarışması Kırgızistan’da Düzenlendi

3. Meykin Asya Uluslararası Müzik Yarışması Kırgızistan’ın Çolpan Ata şehrinde TÜRKSOY, Kırgız Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanlığı iş birliğinde düzenlendi. 

Kırgızistan’ın Issık Göl kıyısındaki tatil merkezi Çolpon-Ata şehrinde düzenlenen  Asya ve Avrupa’nın dört bir yanından gelen sanatçıların yer aldığı etkinliğe Ruh Ordo Kültür Merkezi ev sahipliği yaptı. 2 gün süren yarışmada sanatçılar kendi ülkelerine ait yerel eserlerin yanı sıra evrensel eserlere de yer vererek festival katılımcılarının büyük beğenisini kazandı.

Festival açılışı TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ve Kırgızistan Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altınbek Maksutov tarafından yapıldı. Açış konuşmasında Bakan  Altınbek Maksutov, Genel Sekreter Sultan Raev’in inisiyatifi ile 10 yıl önce ilki düzenlenen festivalin saygın ve prestijli müzik etkinliklerinden birine dönüştüğünü ifade etti. Bakan Maksutov festivalin yetenekli genç şarkıcıların kariyerine ve dünyada ün sahibi olmasına katkı sağladığını da değinerek ünlü Kazak sanatçı Dimaş Kudaybergen’in Meykin Asya Yarışmasının kazananlarından olduğunu hatırlattı.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev ise festivalin ilkinin 2013’te yapıldığını anımsatarak “Meykin Asya Uluslararası Müzik Festivali’nin benim için özel bir yeri var. Çünkü, bu festival, Türk Dünyası’ndaki çağdaş müziğin, dostluğun, güzelliğin ve motivasyonun festivalidir.” diye konuştu. Konuşması’nın ardından dünyaca ünlü Kazak şarkıcı Dimaş Kudaybergen’in mesajını festival katılımcıları ile paylaşan Genel Sekreter Raev, bu yılki yarışmanın yeni yıldızlar kazandırmasını temenni ettiğini de dile getirdi.

Festivale Azerbaycan’dan Vusal Rzasoy, Kazakistan’dan Adilkhan Makin, Ayna Kalmangetova, Kırgızistan’dan Abay Serikov, Kasiet Idirisova, Ruslan Asankan uulu, Rustam Ilyas Tegin, Özbekistan’dan Sarvinoz Kamalova, Türkiye’den Cevher Aksoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Begüm Tekakpınar, Kuzey Makedonya’dan Nada Talevska, Bosna Hersek’ten Nedica Mijajlovic, Macaristan’dan Tamas Palcso, Rusya Federasyonu’ndan Maxim Goryunov, Sırbistan’dan Veljko Radenkovich ve Slovenya’dan Sasho Gachnik yarışmacı olarak katıldı. Festival kapsamında ayrıca dünyaca tanınmış sanatçılar konserler verdi. 

Kırgızistan’dan ses sanatçısı Aktan İsabayev’in başkanlığındaki uluslararası jürinin üyeliklerini ise Türkiye’den MESAM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, besteci, aranjör ve yapımcı Selim Çaldıran, Kuzey Makedonya’dan Dünya Festivaller Birliği Başkanı Maryan Kataroski, Kazakistan’dan devlet sanatçısı Bahtiyar Taylakbayev, Özbekistan’dan Kültür Bakanlığı Baş Uzmanı Nodir Sidikov ve Rusya’dan yapımcı Vadim Hüseinov üstlendi.

Yarışmaya katılanlara ödülleri düzenlenen muhteşem törenle takdim edildi.

Kırgız Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Edil Baisalov: ‘’Dünya müziğine yeni yetenekler kazandırmakla kalmıyoruz Kırgızistan turizmine bu şekilde katkı sağlıyoruz.’’

Kırgız Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Edil Baisalov tören sırasında yaptığı konuşmada sanatçıları ve jüriyi tebrik ederek TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev’e özel teşekkürlerini iletti. 2013 yılında düzenlenen ilk festivalin katılımcılarından biri olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Edil Baisalov: ‘’Gelecek yıllarda bu festival çok daha büyüyecek. Bakanlığımıza muhteşem organizasyon için teşekkür ediyorum. Jürimize, sanatçılarımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Dünya müziğine yeni yetenekler kazandırmakla kalmıyoruz Kırgızistan turizmine bu şekilde katkı sağlıyoruz. Bu nedenle çok mutluyuz. TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, sizi kutluyorum. Siz on sene önce kültür bakanı olarak görev yaparken bu festivali hayata geçirdiniz. Umuyoruz ki bu festival önümüzdeki dönemde Kırgız kültür hayatının en önemli etkinliklerden biri haline gelecek.’’ ifadelerini kullandı.

Yarışmada Grand Prix’i Kazakistan’dan Aina Kalmaganbetova, Birincilik Ödüllerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden Begüm Tekakpınar ve  Kırgızistan’dan Ruslan Asankan uulu, İkincilik Ödüllerini Özbekistan’dan Sarvinoz Kamalova ve Kuzey Makedonya’dan Nada Talevska, Üçüncülük Ödüllerini ise Kazakistan’dan Adilkhan Makin ve Kırgızistan’dan Kasiet Idirisova aldı. Halkın Favori Sanatçısı Ödülü ise Türkiye’den Cevher Aksoy’a verildi.

KKTC’li Sanatçı Begüm Tekakpınar: Birinci olmayı hiç beklemiyordum.

Festival katılımcıları ödüllerin açıklanması sırasında sanatçılarının heyecanına ortak oldu. Sıra birincilik ödülüne geldiğinde jüri tarafından ismi paylaşılan, yarışmaya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katılan, sanatçı Begüm Tekakpınar yaşadığı mutluluğu şu kelimelerle ifade etti: ‘’Birinci olmayı hiç beklemiyordum. Çok heyecanlıydım. Böyle bir sonuç geldiği için çok mutluyum. Birazdan kendi yazdığım eseri bir kez daha sahnede söyleyeceğim. Çok mutluyum. Kendi ülkemde bir çok festivale katıldım ancak yurt dışında ilk kez bir festivale katıldım. İlk kez Kırgızistan’a geldim. Issık Göl harika, buradaki herşey harikaydı. Çok teşekkür ederim.’’ Ödülünü sanatçıya TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev takdim etti.

Grand Prix yeniden Kazakistan’a Gitti

Uluslararası Jüri’nin yapmış olduğu oylama sonucu Meykin Asya Grand Prix Ödülü bir kez daha Kazakistan’a gitti. Kazakistan’dan yarışmaya katılan Aina Kalmaganbetova ilk festivalin Grand Prix’ini kazanan Kazakistan’lı sanatçı Dimaş Kudaybergen’in ardından bu ödülü kazanan ikinci Kazak sanatçı oldu. Ödülünü Kırgız Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Edil Baisalov’dan aldı. Sanatçı Kalmaganbetova almış olduğu ödülden dolayı çok mutlu olduğunu dinleyicilerle paylaştı.

Kaynak: TÜRKSOY