Şimdi yükleniyor

Özbekistan Güzel Sanatlar Festivali

ozbekistan guzel sanatlar festivali

Özbekistan Güzel Sanatlar Festivali

TÜRKSOY, Özbekistan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Özbekistan Güzel Sanatlar Akademisi iş birliğinde 17 Nisan 2023 tarihinde Özbekistan Güzel Sanatlar Festivali’nin açılışı yapıldı.

Festival Kamoliddin Behzod anıtına çelenk konularak başladı.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent şehrinde gerçekleştirilen törene TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Özbekistan Güzel Sanatlar Akademisi Başkanı Akmal Nur, Türk Dünyası’nın çeşitli bölgelerinden ünlü ressamlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. 

Törenin açılış konuşmasını yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, “TÜRKSOY ile aynı amaç doğrultusunda uzun yıllardın faaliyet gösteren Özbekistan Güzel Sanatlar Akademisi, yurt dışından birçok ressamın katılımlarıyla çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bugünkü festivalimiz söz konusu etkinliklerin sadece bir tanesi. Festivalimizin hayırlara vesile olmasını diliyor ve değerli katılımcılarımıza şimdiden başarılar diliyorum.

Bildiğiniz üzere 21 Nisan Özbekistan’da “Ressamlar Günü” olarak her sene coşkuyla kutlanıyor, bu münasebetle tüm ressamlarımızı “Ressamlar Günü” münasebeti ile en samimi dileklerimle tebrik ediyorum.” ifadelerini kullanarak ev sahipliğinden dolayı Özbekistan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Özbekistan Güzel Sanatlar Akademisi ve emeği geçen tüm kuruluşlara teşekkür etti.

Güzel Sanatlar Akademisi Başkanı Akmal Nur, “Her sene geleneksel düzenlediğimiz festivalimiz, bu sene özel bir öneme sahip. Çünkü ilk defa TÜRKSOY Teşkilatı iş birliğinde festivalimizi gerçekleştiriyoruz. TÜRKSOY sayesinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Türkmenistanlı ressamlarımız aktif olarak katılım sağlıyor. Ayrıca Macaristan, Güney Kore, Fransa, Rusya, Belarus, Tayland ve İsrail’den gelen ressamlar da aramızda bulunuyor. Festivalimiz sadece Taşkent’te değil eş zamanlı olarak Özbekistan’ımızın 12 ilinde büyük bir heyecanla organize ediliyor.” diyerek desteklerinden dolayı TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev’e şükranlarını iletti.

Açılış konuşmalarından sonra öğrenciler tarafından hazırlanan mini konser ve milli kıyafetler defilesi seyircilerin beğenisine sunuldu.

Törenin akabinde Genel Sekreter Raev, Kazakistan’dan teşrif eden ünlü ressam Mussapir Zhanuzak’a Türk Dünyası’nın kültür ve sanatına yapmış olduğu katkılarından dolayı “Ahmet Baytursınulu Madalyası”nı takdim etti.

22 Nisan 2023 tarihine kadar devam edecek festival kapsamında güzel sanatların her dalında çeşitli sergiler, ustalık sınıfları ve yurt dışından gelen sanatçılar için gezi turları organize edilecektir. 

Kaynak: TÜRKSOY