Şimdi yükleniyor

Londra’da “Genç Akademisyenler Seminer Serisi” Gerçekleştirildi

londrada genc akademisyenler seminer serisi gerceklestirildi

Londra’da “Genç Akademisyenler Seminer Serisi” Gerçekleştirildi

Londra Yunus Emre Enstitüsü tarafından İngiltere’deki üniversitelerde akademik çalışmalar yapan Türk öğrenciler ile çalışma alanları Türkiye ile ilgili olan yabancı öğrencilerin konuşmacı olarak katıldığı “Genç Akademisyenler Seminer Serisi” etkinlik dizisinin 2023 yılındaki ilk programı gerçekleştirildi.

Enstitü tarafından her ay farklı konuklar ve konu başlıkları çerçevesinde düzenlenen etkinlik serisinin 2023 yılı Ocak ayında gerçekleştirilen ilk faaliyetinde Glasgow Üniversitesi doktora öğrencisi Hüseyin Emre Sezgin tarafından “Avrupa Merkez Bankası ve Hesap Verilebilirliği: Eksik Adımlar” başlıklı sunum yapıldı.

Enstitünün ev sahipliğinde 24 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirilen etkinlikte, Avrupa Merkez Bankasının ekonomi politikaları ve demokratik hukuki politik hesap verilebilirliği ele alındı. Glasgow Üniversitesinde doktora eğitimine devam eden Hüseyin Emre Sezgin’in yaptığı sunum, Avrupa Birliği makro ve mikroekonomi ilgililerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Sezgin, Avrupa Merkez Bankasının (AMB) Avrupa Birliği’nin para politikalarına dair sorumluluklarından ve avro bölgesi ekonomisi üzerindeki gücünün öneminden bahsederek konuşmasına başladı. AMB’nin para basma yetkisinin avronun değeri üzerindeki etkilerine değindi.

Sezgin, AMB’nin politik bağımsızlığının her ne kadar AMB’yi üye ülkelerden ya da Avrupa Birliği kurumlarındaki siyasi nüfuza karşı koruyor olsa da üye devletleri AMB’den gelecek siyasi nüfuza karşı koruyamamakta olduğunun altını çizdi. Bu konuya örnek olarak eski başkanlardan Jean-Claude Trichet’in tehdit mektuplarını ve Yunanistan Syriza Hükûmeti’ne karşı yapılan mali ve ekonomik baskıları örnek olarak gösterdi.

Avrupa Merkez Bankasının, 2008’deki küresel mali krizin ardından 2010’da başlayan avro krizini ele almak için daha fazla yetki ve sorumluluk üstlendiği döneme değinen Sezgin, bu genişlemenin hesap verebilirlik açısından yetersiz kaldığını ifade etti ve Avrupa Merkez Bankasının hesap verebilirlik geometrisi, AB’nin kurumsal dengesindeki yeri ile AMB’nin dönüşümüne de değindi.

Konuşmanın ilerleyen dakikalarında, AMB’nin eriştiği yetkilerle eş güdüm hâlinde çalışacak hesap verilebilirlik mekanizmalarının inşasının söz konusu olamadığını vurgulayan Sezgin, AMB’nin giderek daha politik ve daha güçlü bir Avrupa Birliği kurumu hâline geldiğini ifade etti.