Şimdi yükleniyor

“Kırgızistan Kültür Günleri” Ankara’da başladı

kirgizistan kultur gunleri ankarada basladi

“Kırgızistan Kültür Günleri” Ankara’da başladı

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kırgızistan Kültür Enformasyon Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığının desteğiyle, Kırgızistan Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “Kırgızistan Kültür Günleri” 26 Kasım 2023 tarihinde Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde yapılan etkinlikle başladı.

Kırgız kültürüyle Ankaralı sanatseverleri buluşturan etkinliklere T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu ve Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakan Yardımcısı Timurlan Azhymaliev , Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Kırgız diasporasının temsilcileri ve sanatseverler katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin  100. yılı ve Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 95. doğum yılına ithaf edilen etkinlik iki ülkenin ulusal marşıyla başladı. Yoğun bir katılıma sahne olan programda günün önemine binaen yapılan protokol konuşmalarının ardından “Ağacın Şarkısı” isimli Kırgız sinemasının önemli filmi gösterildi. 

Kırgızistan Kültür Günleri’nin ilk günü Büyük Tiyatro Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilen Geleneksel Kırgız El Sanatları Sergisi ve Gala Konseri ile devam etti. Ankaralılar tarafından yoğun ilgi gören Kırgızistan Kültür Günleri kapsamında, Büyük Tiyatro’nun fuaye alanında sergiler açıldı, geleneksel giysilerin sergilendiği defile düzenlendi.

Kırgız Cumhuriyeti Halk Sanatçıları, Kambarkan Folklor ve Etnografik Topluluğu, Ak-Maral Devlet Dans Topluluğu ve Kırgızistanlı 50’yi aşkın sanatçıdan oluşan topluluk Gala Konserde sergiledikleri geleneksel şarkılar, türküler ve danslarla programa renk kattı.

“Kırgızistan Kültür Günleri”  Ankara ve Antalya’da düzenlenecek çeşitli etkinliklerle devam edecek.

Kaynak: TÜRKSOY