Şimdi yükleniyor

Kigali’de Uluslararası Gençlik Günü Konferansı Düzenlendi

kigalide uluslararasi genclik gunu konferansi duzenlendi

Kigali’de Uluslararası Gençlik Günü Konferansı Düzenlendi

Yunus Emre Enstitüsü, Afrika’da bulunan temsilcilikleri aracılığıyla bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenleyerek çok sayıda Afrikalı genci bir araya getiriyor.

Kigali Yunus Emre Enstitüsü, Ruanda Klinik Psikoloji Öğrenci Derneği (CPSAR) ve Ubuzima İnovasyon Merkezi (Ubuzimahub) iş birliğiyle “Uluslararası Gençlik Günü” adlı konferans düzenlendi.

Ruanda Üniversitesinin ev sahipliğinde 9 Ağustos 2023 tarihinde gerçekleşen ve 200’den fazla öğrencinin katıldığı programda “Kadınlar İnsanlığı Güçlendirir” teması ele alındı.

Konferansa, T.C. Kigali Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tülay Bağ, Kigali Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Enes Karaçoban ile yerel kurum ve kuruluşların temsilcileri iştirak etti.

Tülay Bağ, programda gerçekleştirdiği protokol konuşmalarında kadınlara toplum içinde fırsat ve olanak sağlandığında başaramayacakları iş olmadığını vurgulayarak Türkiye’nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen’i örnek olarak gösterdi. Tülay Bağ konuşmalarının devamında Türkiye’deki kadınların toplumdaki çalışma oranlarına dikkat çekerek cinsiyet ayrımı yapmadan birlikte ilerlemenin gerekliliğini belirtti.

Kigali Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Enes Karaçoban, konuşmasında sosyal kalkınma ve ekonomik başarının hem kadınların hem de erkeklerin ortak katkısıyla sağlanabileceğini dile getirdi.

Kadınlara her alanda eşit fırsatlar verilmesinin toplumsal gelişime sağlayacağı katkı, eşit iş koşullarının ve fırsatlarının sağlanmasının cinsiyet ayrımcılığının azalması yönündeki etkisi konferansın odak noktaları arasında yer aldı.

Kadınların toplum hayatındaki konumunun akademik bir zeminde ele alındığı program, Ruandalı öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü.

Konferans, Dynamic Crew Grubu’nun dans gösterisi ve Nina Salim’in şiir performansının ardından sona erdi.