Şimdi yükleniyor

Keçiören’de “Türk Cumhuriyetleri Geleneksel El Sanatları Sergisi” Açıldı

keciorende turk cumhuriyetleri geleneksel el sanatlari sergisi acildi

Keçiören’de “Türk Cumhuriyetleri Geleneksel El Sanatları Sergisi” Açıldı

ürk Cumhuriyetleri’nin geleneksel kültürünü yansıtan ve el sanatlarından oluşan sergi, TÜRKSOY ve Keçiören Belediyesi iş birliğinde Ankara’da açıldı. 

Keçiören Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulan “Türk Cumhuriyetleri Geleneksel El Sanatları Sergisi”nde Türk halklarının kültürünü yansıtan yağlı boya tabloları, el işçiliği, geleneksel kıyafetler, müzik aletleri ve çeşitli eserler yer aldı.

Serginin açılışına TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Türk Cumhuriyetleri Ankara’da mukim Büyükelçiliklerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Burada yaptığı açılış konuşmasında, Türk Dünyası sanatçılarına, bilim ve kültür insanlarına ev sahipliği yaptıkları, Türk kültür ve sanat hayatına böyle güzel bir galeri kazandırdıkları için Keçiören Belediyesine ve onun Başkanı Turgut Altunok’a teşekkürlerini ileten TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, bu etkinlikler sayesinde halklarımız arasındaki kardeşlik bağlarının her geçen gün daha da güçlendirildiğini dile getirdi. 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı olarak dünyada kültürün, sanatın, edebiyatın tanıtılmasında vesile olan tüm paydaşların bu tür etkinliklerini desteklediklerini vurgulayan Sultan Raev, “Sergide göreceğiniz eserler; el sanatları, müzik aletleri ve Türk Dünyası ülkelerine ait fotoğraf koleksiyonunun sadece bir bölümü. Uzun yıllardan bu yana düzenlenen TÜRKSOY Türk Cumhuriyetleri Geleneksel El Sanatları Sergisi sayesinde bugüne dek birçok cüzide eserin siz değerli sanat severlerle buluşmasını sağladık. Kültür mirasımızın nadide parçaları olan bu eserlerle Türk halklarının tarihsel yolculuğunu, Türk Dünyası’nda yaşam, gelenek ve göreneklerimizi gelecek nesillere taşıyoruz.” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Genel Sekreter Sultan Raev, kültürler arası yakınlaşmaya yaptığı üstün katkılardan ötürü Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’a TÜRKSOY 30. Yıl Madalyası’nı takdim etti.

Etkinlikte, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız da birer konuşma yaptı. 

Konuşmaların ardından Protokol üyeleri “Türk Cumhuriyetleri Geleneksel El Sanatları Sergisi”nin kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Sergiyi beraber gezen TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız’a Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan Büyükelçilik temsilcileri eşlik ederek eserler hakkında kısa bilgi verdiler.

Kaynak: TÜRKSOY