Şimdi yükleniyor

Kamuda Yapay Zeka Atağı

kamuda yapay zeka atagi

Kamuda Yapay Zeka Atağı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında “Kamu Yapay Zekâ Ekosistemi – 2023” çağrısının başvuruya açıldığını duyurdu.

Bakan Kacır; çağrının Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu yapay zekâ çözümlerinin geliştirilmesi, yapay zekâ alanındaki bilgi birikiminin bu çözümler için kullanılması ve yaygınlaştırılması amacıyla açıldığını kaydetti.

Kacır, “Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığının (CBDDO) müşteri kurum olarak yer aldığı bu çağrıda Finans Teknolojileri, Akıllı Üretim Sistemleri, Akıllı Tarım, Gıda ve Hayvancılık, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik, E-Ticaret Teknolojileri ve Akıllı Eğitim Teknolojileri temalarına yer verildi. Bu temalardan da anlaşılacağı üzere hayatımızın en ihtiyaç duyulan noktalarına yapay zekâ çözümleri getirilmesinin önünü açıyoruz. Türkiye Yüzyılı hedeflerini gerçekleştirirken bunu teknolojiyi en iyi kullanan ülkelerden biri olarak hatta bu alanda gündemi belirleyen ülkelerden biri olarak yapacağız. Araştıran geliştiren ve ülkemize yararlı olmak için gayret sarf eden tüm araştırmacılarımızın yanındayız. Milli Teknoloji Hamlesi ışığında ülkemizi bilim ve teknolojide hak ettiği yere hep birlikte getireceğiz.” dedi.

Çağrının TÜBİTAK ARDEB’e bağlı Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) tarafından yayımlandığını belirten TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da “Bu çağrıda, proje başvurusu yapacak konsorsiyumun TÜBİTAK BİLGEM Yapay Zekâ Enstitümüz (YZE) ile başvuru öncesi bir iş birliği protokolü imzalaması gerekiyor. Kamu kurum ve kuruluşlarının çağrı kapsamında belirlenen ihtiyaçları YZE tarafından koordine edilecek. TÜBİTAK olarak bu çağrıyla bilgiyi üreten, bilgiyi geliştiren ve bilgiyi kullanan kurumların bir araya gelmesini hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. 

Yapay Zeka Enstitüsü geliştirilen çözümlerin temel entegrasyonuna destek olacak ve oluşacak bilgi birikiminin ekosisteme hızlı bir şekilde aktarılmasından sorumlu olacak. Proje başvurusu yapacak konsorsiyumların başvuru öncesi bir iş birliği protokolü imzalayarak başvuru esnasından TÜBİTAK’a sunmaları bekleniyor.

Daha önce de özel sektörün ihtiyaçları odaklı TÜBİTAK TEYDEB 1711 Yapay Zeka Çağrısı açılmış ve bu kapsamda 10 adet iş birliği platformunun desteklenmişti.

Çağrıya ilişkin detaylı bilgilere ve başvuru sistemine http://ardeb-pbs.tubitak.gov.tr bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Çağrı başlıklarına yönelik hazırlanacak proje önerilerinin 31.10.2023 tarihine kadar sisteme kaydedilmesi gerekiyor.

Çağrı dokümanına ulaşmak için tıklayınız.