Şimdi yükleniyor

Eren: “Avrupalı Türkler ’in Dertleriyle Dertleniyoruz”

eren avrupali turkler in dertleriyle dertleniyoruz

Eren: “Avrupalı Türkler ’in Dertleriyle Dertleniyoruz”

Denizli’nin Çal ilçesinde düzenlenen “4. Geleneksel Avrupalı Denizlililer Buluşması”nda konuşan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren, “Vatandaşlarımızın dillerini ve kültürlerini unutmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Avrupa’da Türkler’e ait 4 bine yakın sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Bunlarla sürekli temas halindeyiz” dedi.

YTB Başkanı Abdullah Eren, Denizli’nin Çal ilçesinde düzenlenen “4.Geleneksel Avrupalı Denizlililer Buluşması”nda Avrupa’nın dört bir yanından memleketlerini ziyaret eden vatandaşlarımız ile bir araya geldi.

Avrupa’da yaşayan 5 milyon vatandaş ile Türkiye arasında köprü görevi gördüklerini dile getiren Abdullah Eren,  Avrupalı Türkler’in dertleriyle dertlendiklerine dikkat çekti.

Türkiye’nin, her zaman Avrupa’da yaşayan Türkler’in yanında olduğunun altını çizen Eren, “Türkiye özellikle son 20 yılda çok gelişti. Bu süreçte Avrupa’da yaşayan Türkler‘in yanında olduk. Vatandaşlarımızın dillerini ve kültürlerini unutmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Avrupa’da Türkler’e ait 4 bine yakın sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Bunlarla sürekli temas halindeyiz” dedi.

2 2023

Programda konuşan Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan ise işçi olarak gidilen Avrupa’da vatandaşlarımızın çok iyi konuma geldiklerini ifade etti. Avrupa’da yaşayan yeni neslin bilim insanı, iş insanı, doktor, mühendis ve milletvekili olduğunu belirten Akcan “Bu durum Türkler‘in büyük bir başarılı hikâyesidir. Türkiye ve vatan özlemiyle Avrupa’da hayatlarını sürdüren gençlerimiz bizlerle bağını koparmamalıdır” dedi.

Avrupa Denizlililer Derneği Başkanı Ali İnceören de, Avrupa’da yaşayan yeni nesle kültür ve göreneklerimizi öğreterek, onların birlik, beraberlik ve dayanışma duygularını perçinlemeyi hedeflediklerini söyledi.

Kaynak: YTB