Şimdi yükleniyor

“Cumhuriyet’in 100. Yılında Türk Dil Kurumu ve 2023 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülleri” Töreni Yapıldı.

cumhuriyetin 100 yilinda turk dil kurumu ve 2023 yili turk diline hizmet odulleri toreni yapildi

“Cumhuriyet’in 100. Yılında Türk Dil Kurumu ve 2023 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülleri” Töreni Yapıldı.

Türk Dil Kurumu tarafından her yıl düzenli olarak çeşitli kurum ve kişilere verilen “Türk Diline Hizmet Ödülleri”, bu yıl 30 Kasım 2023 tarihinde Türk Dil Kurumu Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ ve Ankara Valisi Sayın Vasip ŞAHİN’in yazılı mesaj gönderdiği etkinliğe; T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Gökhan YAZGI, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanımız BE Prof. Dr. Derya ÖRS, Başkanımız Prof. Dr. Osman MERT ve Başkan Yardımcımız Dr. Ömer GÖK’ün yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZGEN, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Güner DOĞAN, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa YILDIZ, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER, Türk Havacılık Ajansı Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. İsa HABİBBEYLİ, Türk Dil Kurumunun önceki başkanlarından Prof. Dr. Şükrü Halûk AKALIN, Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, bürokratlar, ilim adamları ve akademisyenler ile çok sayıda davetli katıldı.

Programın açış konuşmaları T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Gökhan YAZGI, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı BE Prof. Dr. Derya ÖRS ve Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Osman MERT tarafından yapıldı.

Bakan Yardımcımız Sayın Gökhan YAZGI konuşmasında, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun önemli bileşenlerinden biri olan Türk Dil Kurumunun “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” bilinciyle Türkçemize sahip çıktığının altını çizerek “Türk Diline Hizmet Ödülleri”yle Türk dünyası üzerinde dalgalanan ses bayrağımızı gelecek kuşaklara tüm ihtişamıyla devretme sorumluluğunu yerine getirdiğini vurguladı. Sayın YAZGI, “Türk Diline Hizmet Ödülleri” töreni ile Türkçemizin nitelik ve nicelik bakımdan geldiği yüksek seviyenin bütün Türk dünyasıyla paylaşıldığını belirtti ve Türkçemize her alanda sahip çıkarak varlığının korunmasına, yarınlara ulaşmasına verdikleri destek sebebiyle “2023 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülleri”ne layık görülen tüm kurumlarımıza ve bilim adamlarımıza teşekkürlerini iletti.

Yüksek Kurum Başkanımız BE Prof. Dr. Derya ÖRS yaptığı konuşmada, Türk dilinin dünyanın en çok kullanılan ve gelişmeye en açık dillerinden olduğunu ifade ederek Türk diline verdikleri emek ve katkılardan dolayı ödül alan kurum ve ilim adamlarına şükranlarını iletti. “Türk Diline Hizmet Ödülleri” vesilesiyle Türk diline hizmet ederek gençlerimizin yolunu aydınlatan bütün bilim adamlarına da ayrıca teşekkür etti.

Başkanımız Prof. Dr. Osman MERT ise, Türk Dil Kurumu tarafından her yıl düzenlenen “Türk Diline Hizmet Ödülleri” ile Türkçeye katkı sunan kişi ve kurumların ödüllendirildiğini ifade etti. Türkçeye hassasiyet gösteren kurumların ve kişilerin Türk Dil Kurumu tarafından ödüllendirilmesinin, doğru ve kurallı Türkçe kullanımını teşvik edeceğini vurgulayan Prof. Dr. MERT, Türk diline vermiş olduğu katkı ve hizmetlerden dolayı ödül alan kurum ve ilim adamlarını kutladı.

Açış konuşmalarının sonrasında “2023 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülleri”nin takdim törenine geçildi. “2023 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülleri”ne;  Türk Dil Kurumu, Türk dili, kültürü ve edebiyatı için bugüne kadar vermiş oldukları hizmetleri dolayısıyla Prof. Dr. Saim SAKAOĞLUProf. Dr. Yavuz AKPINARProf. Dr. Yerden KAZHYBEK ve Nail TAN ile bilimsel araştırmalarıyla Türkçenin Türk dünyasındaki önemli temsilcilerinden Azerbaycan Millî İlimler Akademisi ve millî ve yerli olarak üretilen ürünlerde Türk dili için gösterdikleri hassasiyetten ötürü Savunma Sanayii Başkanlığı layık görüldü.

Kaynak: TDK