Şimdi yükleniyor

2023 TÜRKSOY Basın Ödülleri sahiplerini buldu

2023 turksoy basin odulleri sahiplerini buldu

2023 TÜRKSOY Basın Ödülleri sahiplerini buldu

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2023 yılı “Basın Ödülleri” Azerbaycan’ın Şuşa kentinde düzenlenen etkinlikle sahiplerini buldu.

2023 TÜRKSOY Basın Ödülleri, Şuşa 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerinin kapanış programı kapsamında Türk Dünyası’ndan 9 ülkeden 16 basın kurumu ve mensubuna  takdim edildi.

Törende, aşağıdaki basın kurumu ve çalışanlarına ödülleri verildi:

Medya Kalkınma Ajansı ve “Edebiyat ve Sanat” haber portalı (Azerbaycan), AIQYN Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Amankeldi Kurmet ve Khabar 24 Televizyonu muhabiri Merüyert Pambetova (Kazakistan), Ulusal Televizyon ve Radyo Kurumu (UTRK) Başkanı Bolotbek Tillebayev, AKİPress Haber Ajansı Baş Editörü Alina Sagınbayeva (Kırgızistan), “Medeniyet” Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dilbahor Hudayberdiyeva ve “Özbekistan 24” Televizyonu Müdür Yardımcısı Şunkor Choriyev (Özbekistan), Yazar ve TV yorumcusu Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, program yapımcısı ve sunucusu Pelin Çift, program yapımcısı ve sunucusu Esra Gezginci (Türkiye), Türkmenistan Televizyon, Radyo ve Sinema Devlet Komitesi, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) Müdürü Fehmi Gürdallı (KKTC), Gagavuz Yazarlar Birliği Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Konstantin Kurtoğlu ile Gagavuz Radyo Televizyonu (GRT) program yapımcısı Alyona Terzi (Gagavuz Yeri, Moldova), TimeBalkan Genel Yayın Yönetmeni Seyyid Emin (Kuzey Makedonya).

Törende ayrıca Türk Dünyası sinema alanına katkılarından ötürü Kırgızistanlı yapımcı Zamir Eraliyev’e “TÜRKSOY Özel Ödülü” takdim edildi.

TÜRKSOY Basın Ödülleri

Zengin Türk kültürünün dünyada tanıtılması ve yaygınlaştırılmasını sağlamak, kültürel faaliyetlerin geniş kitlelere ulaştırılmasına katkı sunmak amacıyla TÜRKSOY üyesi ülkeler ve diğer ülkelerde görev yapmakta olan, çalışmalar yürüten medya mensupları, kişi ve kurumlara TÜRKSOY tarafından geleneksel olarak TÜRKSOY Basın Ödülleri takdim edilmektedir.

Türk Dünyası’nın zengin kültür ve bilgi birikiminin, günümüz medya kanallarında hak ettiği yeri bulabilmesinin ancak medya mensuplarının katkı ve özverileriyle gerçekleşebileceğine inanan TÜRKSOY’un, medya mensuplarının yıl boyu yaptıkları başarılı çalışmalarına küçük bir şükran nişanesi olarak takdim ettiği bu ödüller, aynı zamanda sektör çalışanları arasında etkileşimin artması ve ülkeler arasındaki bilgi alışverişinin hızlanmasına da katkı sunmaktadır.

2010 yılından itibaren verilen TÜRKSOY Basın Ödüllerinin takdimi, dünyayı saran pandemi döneminde durdurulmuş ve 2021 yılında sadece o yıla özgü bir şekilde, kadim Azerbaycan topraklarının azatlığı uğruna yapılan 44 günlük Vatan Muharebesi süresince yaşanan hadiseleri ve Karabağ gerçeklerini dünya kamuoyuna ulaştıran Türk Dünyası basın temsilcilerine “Harı Bülbül” TÜRKSOY Basın Ödülü olarak verilmiştir.

Kaynak: TÜRKSOY