Şimdi yükleniyor

Cengiz Aytmatov’un “Isık-Köl Forumu”, İnsanlığın Geleceğini Tahmin Ediyor

96 abdi satarov

Cengiz Aytmatov’un “Isık-Köl Forumu”, İnsanlığın Geleceğini Tahmin Ediyor

Cengiz Aytmatov’un girişimiyle, 13-17 Ekim 1986 tarihleri arasında Kırgız topraklarımızda “Issık-Köl Forumu” düzenlendi.

Cengiz Aytmatov’un daveti üzerine yurt dışından konuklar, ekim ayında Bişkek’e geldi. Aytmatov başkanlığındaki grup, konukları büyük bir saygıyla karşıladı. Bişkek’e vardıktan sonra akşam yemeği için konaktan ayrılan misafirler, Kırgızistan Yazarlar Birliği’ndeki yazarlarla buluşmaya gitti ve o zamandan beri onlardan ayrılmadık. Misafirler, Gapar Aytiev’in adını taşıyan Sanat Müzesi’ne geldiler, halk ustalarının ve sanatçılarının çeşitli eserlerini gördüler, türküler dinlediler.

Ancak o gün Issık-Köl’e gidecekleri için Moskova’dan gelen kalabalık gazeteci grubuyla akşam saatlerinde arabayla Issık-Köl’ün Çolpon-Ata’sına geldik. Misafirler ise, bizden sonra özel bir uçakla geldiler. Devlet konağının diğer tarafında yattık ve başka bir yerde yemek yedik. Onlardan biraz ayrı kaldık…

Çolpon-Ata’ya vardıktan sonraki akşam Aleksandr King ile görüşmeye gittik. Çekim ekipmanlarımızı yaşadığı yere götürdük, onu bekledik ve bir anda dışarıdan bize yaklaşan insan sesleri duyduk, aralarından bazıları gülmeye başladı. Aleksandr King, kapıdan girer girmez birinci katın ışığını yaktık ve onu gülümseyerek karşıladık. Yanına bir tercüman oturdu. Önceden hazırladığımız soruları Rusça olarak tek tek sorduk, yavaş ve telaşsız bir şekilde bize cevapladı. Temel olarak sorumuz, dünya kültür emekçilerinin bu buluşmasının amacı, kültürel ilişkiler, mevcut durum, ABD ve SSCB arasındaki siyasi ilişkilerdi.

dergi satin al 2