Şimdi yükleniyor

“Büyük Mütefekkir Ebu Reyhan Biruni ve Dünya Biliminin Gelişimine Katkısı” Konferansı Gerçekleştirildi

buyuk mutefekkir ebu reyhan biruni ve dunya biliminin gelisimine katkisi konferansi

“Büyük Mütefekkir Ebu Reyhan Biruni ve Dünya Biliminin Gelişimine Katkısı” Konferansı Gerçekleştirildi

TÜRKSOY, Kırgız-Özbek Devlet Üniversitesi iş birliğinde büyük mütefekkir ve ansiklopedist Ebu Reyhan el-Biruni’nin 1050. yıl dönümünü adanan “Büyük mütefekkir  Ebu Reyhan Biruni ve dünya biliminin gelişimine katkısı” konulu uluslararası bilimsel ve uygulamalı konferans düzenlendi. 

10 Kasım’da kutlanan Kırgız Cumhuriyeti Bilim Günü çerçevesinde düzenlenen eve Rektör Prof. A. A. Mamasadıkov başkanlık ettiği konferansın açılışında konuşan Kırgızistan’ın TÜRKSOY Ülke Temsilcisi Prof. Kanat Mambetaliev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev’in konferans katılımcılarına selamlarını ve iyi dileklerini iletti. Konferans katılımcılarına madalya ve sertifikalarını takdim etti. 

TÜRKSOY madalyalarıyla ödüllendirilenler arasında Kırgız-Özbek Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Çatkalbek Rayimbaev, Andican Pedagoji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahtiyor Rasulov, Namangan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Sobithon Turgunov da yer aldılar.

Düzenlenen 4 ayrı oturumda 110 bilimsel bildirinin sunulduğu konferansa Kırgızistan’dan bilim adamlarının yanı sıra Andijan Devlet Pedagoji Üniversitesi ve Namangan Devlet Üniversitesi’nden çok sayıda bilim insanı katıldı.  Bilim adamları ve araştırmacılar, Biruni’nin hayatını ve bilimsel çalışmalarını, onun Rönesans’tan en az beş yüzyıl öncesine ait astronomi, tarih, matematik, eczacılık ve diğer bilim alanlarındaki başarılarını kapsamlı bir şekilde incelediler. 

Büyük mütefekkirin anısına bir saygı duruşu yanı sıra, aynı zamanda onun bilimsel başarılarının ve dehasının tanıtılmasının da amaçlandığı konferansın, genç bilim insanlarının eğitimine katkı sağlama, Kırgız ve Özbek üniversiteleri, bilim insanları, yüksek lisans öğrencileri ve lisans öğrencileri arasındaki dostluk ve iş birliğinin güçlendirilmesine de katkı sağladığı bildirildi.       

TÜRKSOY’un konferansın düzenlenmesindeki olumlu rolünü de vurgulayan konferans katılımcıları, çok taraflı ortak projelerin ve etkinliklerin hayata geçirilmesi konusunda temennilerini dile getirdiler. 

Kaynak: TÜRKSOY