Şimdi yükleniyor

Azerbaycan’da Turan Kitap Festivali Başladı

azerbaycanda turan kitap festivali

Azerbaycan’da Turan Kitap Festivali Başladı

Bakü Yunus Emre Enstitüsü, Azerbaycan genelinde diplomasi alanlarında gerçekleştirdiği muhtelif faaliyetlerin yanı sıra büyük çaplı organizasyonlara paydaş olarak Türkiye’yi temsil etmeye ve ülkenin önde gelen kültür kurumlarından biri olmaya devam ediyor.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bu yıl ilk kez düzenlenen Turan Kitap Festivali, şehrin tarihî yapılarından “Pasaj-1901” fuar alanında 11-15 Ocak 2023 tarihleri arasında kitapseverlerle buluştu.

Azerbaycan Bilim ve Eğitim Bakanlığı ile Bakü Yunus Emre Enstitüsünün destekleri ve Çapar Yayınlarının organizasyonuyla düzenlenen festivalin açılışına çok sayıda kitapsever katıldı.

Bakü Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Selçuk Karakılıç açış konuşmasında, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki stratejik müttefikliğin en yüksek seviyeye geldiği bir dönemde festivalin yapılmasının büyük bir adım olduğunun altını çizdi. Koordinatör Karakılıç, şunları kaydetti:

“Hayal olan bir şeyi gerçeğe dönüştürmek zor ve meşakkatlidir. Kitap, iki ruh arasında âşıkane bir muhabbettir. Yeni bir âlemi keşfetmek için okuruz kitapları. Mucizeye, esrara açılan bir kapıdır kitap. Cemil Meriç şöyle der; ‘İnsanlar kötüydü, ben kitaplara sığındım.’ Belki de kendimizi sığınabileceğimiz limana teslim etmenin tek yolu kitaptır. Yeni bir ruh keşfetmek, yeniliği öğrenmek ve öğrendiğimiz bilgiyle başkalarını beslemenin yollarından biridir kitap.”

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TARİHÎ BAĞLAR KUVVETLENDİRİLİYOR

Bakü Yunus Emre Enstitüsünün kitap festivaline destek vermesinin asıl amacının kitap sergilerini yaşatmak, Azerbaycan ve Türk bilim adamlarını bir araya getirerek iki ülke arasındaki tarihî bağları kuvvetlendirmek olduğunu vurgulayan Karakılıç, Türkiye’den ve Azerbaycan’dan yazar, yayıncı, editör ve okuyucuyu bir araya getirerek bu alandaki iletişim kanallarını açık tutmak olduğunu belirtti.

İLYAS TOPSAKAL İLE “TÜRK DÜNYASI VE AZERBAYCAN TÜRK KUŞAĞI” SÖYLEŞİSİ

Azerbaycan gençliğinin Türk tarihine ilgisi dolayısıyla İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. İlyas Topsakal, I. Turan Kitap Fuarı’nda “Türk Dünyası ve Azerbaycan Türk Kuşağı” konulu söyleşiyle Azerbaycanlı okurlarla bir araya geldi.

1990’lardan bu yana sık sık Azerbaycan’a geldiğini ve her gelişinde yenilikler gördüğünü söyleyen Topsakal konuşmasına şöyle devam etti:

“Azerbaycan’a düzenli olarak geliyorum. Daha önceki yıllara baktığımda bu sergideki kitap sayısının arttığını, günümüze ait modern üslupta yazan yazarların eserlerinin çok fazla olduğunu gördüm. Bu beni gerçekten çok mutlu etti ve gururlandırdı. Aynı zamanda hem Türk Dünyası’nı hem de uluslararası dünyayı kapsayan kültürle ilgili kitaplar da ilgimi çekti. Bunun dışında yazarların konferansta gerçekleştirdikleri konuşmalar da oldukça ilgi çekiciydi. Tüm bu yenilikleri ve düzenlenen festivali takdir ediyorum.”

Yaklaşık 40 yayınevinin katıldığı festival, kitap sunumları, imza ve okuma saatleri, söyleşiler ve yazar buluşmalarıyla sona erdi.