Şimdi yükleniyor

Aytmatov… Kainat… Edebiyat…

96 sultan raev

Aytmatov… Kainat… Edebiyat…

Cengiz Aytmatov… Kainat… Edebiyat… Bu üç temel kavram, değişen günümüz dünyasında çok katmanlı bir anlam ifade etmektedir. Cengiz Aytmatov, millî bir yazar ve Türklük edebiyatının temsilcisidir. Onun edebiyat dünyası, her geçen yıl küresel bir önem kazanıyor.

Edebiyat, her şeyden önce sanat estetiğinin bir türevi ve milletin manevi istinadıdır. Ancak bu değerler, yazarın eserleri aracılığıyla beşerin zirvesine yükseldiğinde, bu millî edebiyatın derinliği ve anlamı daha da genişler. Aytmatov âdeta bu makamda yaşıyordu.

Bugün, ünlü yazar Aytmatov, eserleri tüm dünyada okunan, kainatın manevi bir kodu hâline geldi. Edebiyat yolunun ilk safında yer almayı başardı. Büyük yazarlarla dolu Avrupa, neden uzak Kırgız yazarın eserlerine âşık olup onun romanlarını ve kısa öykülerini özel bir özveriyle okudu, Avrupalılar Aytmatov’un eserlerinde ne buldu? Millî özellikleri birbirinden oldukça farklı Avrupalıların okur kitlesi; millî yazarımızın özgür fikirlerinin, dünya görüşlerinin, zihniyetinin, manevi ve estetik beğeninin sırlarını buldu.

dergi satin al 2