Şimdi yükleniyor

“Armağan Bengi Beyitler” Adlı Prestij Eser Afganistan’da Tanıtıldı

armagan bengi beyitler adli prestij eser afganistan tanitildi

“Armağan Bengi Beyitler” Adlı Prestij Eser Afganistan’da Tanıtıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle hazırlanan “Armağan-Bengi Beyitler” adlı prestij eserin basımı ve tanıtımı yapıldı.

Çağatay edebiyatının usta kalemi Ali Şir Nevai’nin en güzel beyitlerinin yer aldığı “Armağan-Bengi Beyitler” adlı prestij eser TİKA desteğiyle basımı gerçekleştirildi.

Nevai’nin Dari Farsçası ve Çağatay Türkçesiyle kaleme aldığı eserlerinden seçilen beyitler Heratlı hattatlarca ney kalemiyle hatta geçirildi.

Müzehhipler tarafından süslenen eserler nakkaşların minyatür çalışmaları ile zenginleştirildi.

Eserde, Nevâî’nin hayatını, yöneticiliğini, edebi ve hayırsever kişiliğini ve yaşadığı Timur Devleti döneminde Herat Okulunu anlatan akademisyen ile araştırmacılara ait makaleler de yer aldı.

TİKA Başkanı Serkan Kayalar ve T.C. Herat Başkonsolosu Dr. Sinan İlhan’ın ön sözünün yer aldığı eserin editörlüğünü TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk üstlendi.

TİKA Herat Ofisinde kitap tanıtımının yapıldığı programda, kitabın içerisinde bulunan hat ve minyatür eserlerin yer aldığı bir sergi gerçekleştirildi.

Program sonunda “Armağan-Bengi Beyitler” eseri katılımcılara hediye edildi.

Taşkın Bahayi’nin kitabı tanıtıldı

Afganistan’da Nevai bilginlerinin başında gelen Taşkın Bahayi’nin kitabının tanıtımı yapıldı.

Türk edebiyatında ilk hamse olma özelliğini taşıyan Ali Şir Nevai’nin hamsesi, Çağatay Türkçesi aslından günümüz Özbek Türkçesine Taşkın Bahayi’nin kalemiyle sadeleştirilip aktarılarak yeniden basıldı.

Kitabın sonunda sözlüğün de yer aldığı 1.250 sayfalık eser, Afganistan genelinden akademisyen ile şairlerin katıldığı, TİKA Herat Program Ofisinde gerçekleştirilen bir program ile tanıtıldı.