Şimdi yükleniyor

Yurt Dışı Türkler ve Türkiye Tek Yürek: Yaralarımızı Birlikte Sarıyoruz

yurtdisi turkler ve turkiye tek yurek

Yurt Dışı Türkler ve Türkiye Tek Yürek: Yaralarımızı Birlikte Sarıyoruz

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından tüm emek ve imkanlarını seferber ederek büyük bir yardımlaşma ve dayanışma örneği sergiliyor.

6 Şubat’ta gerçekleşen ve 10 ilimizi vuran 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki iki büyük depremle sarsılan Türkiye’yi, yurt dışındaki Türkler yalnız bırakmıyor. Ana vatanlarından uzakta yaşayan vatandaşlarımız düzenledikleri yardım kampanyalarıyla ayni ve nakdi yardımlarını, gerek yurt dışı temsilciliklerimiz gerekse AFAD koordinasyonundaki kendi organizasyonları aracılığıyla Türkiye’ye gönderiyor. Başkanlığımızın da bilgilendirme süreçleriyle destek olduğu sınırları aşan yardım organizasyonları, depremden etkilenen illerimize hızla ulaştırılıyor.

Yurt dışında yaşayan ve gönülleri Türkiye ile bir olan vatandaşlarımız kurdukları sivil toplum kuruluşları, dernek, vakıf, spor kulübü ve şirket gibi tüm oluşumlarıyla imkanlarını seferber ediyor.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız arasında depremden etkilenen illerimizden göç etmiş vatandaşlarımız da bulunuyor ve hem kurdukları hemşehri dernekleri hem de ülkelerindeki yardım kampanyalarına sağladıkları gönüllü katkılarıyla memleketlerinin acısını paylaşıyor.

Felaketin ilk gününden itibaren Almanya’dan Hollanda’ya, İsviçre’den Belçika, Avusturya, İngiltere, Fransa, ABD, Avustralya ve Japonya’ya kadar geniş bir coğrafyada yardım kampanyaları düzenliyor; bölgedeki ihtiyaçları takip ederek hazırladıkları yardım tırlarını Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala, Dereköy sınır kapıları üzerinden kara yoluyla veya THY’nin kargo uçakları marifetiyle hava yoluyla Türkiye’ye ulaştırıyor. Bazı ülkelerde ise yurt dışında yaşayan Türk girişimcilerimiz, kurdukları hava ve kara yolu ulaşım şirketlerinin destekleriyle yardımların depremzedelere ücretsiz şekilde ulaştırılmasını sağlıyor.

Kapıkule Gümrük Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre; şu ana kadar yalnızca Kapıkule sınır kapısından 400’ün üzerinde tır ve 150’yi aşkın otobüs deprem bölgelerine yardımları iletmek üzere geçiş yaptı.

“Ümitsizliğin ardında nice ümitler, karanlığın ardında nice güneşler var. Her zaman Türkiye’yleyiz. Yurt dışındaki Türklerden Vatana Selam olsun.”

Yayınladıkları destek mesajlarının yanı sıra bulundukları ülkelerin Türkiye’ye yaptıkları yardım kampanyalarında da yer alan ve o ülkelerde Türkiye’nin sesi olan vatandaşlarımız tarafından gerçekleştirilen yardım ve dayanışma faaliyetlerinden bazıları şu şekilde:

 ABD

TurkEvi
Vaşington Büyükelçiliğimiz koordinasyonunda başlatılan ve ABD’deki Başkonsolosluklarımızın da destek verdiği yardım toplama kampanyasına ülke genelindeki sivil toplum kuruluşları ve depremzedelere yardım eli uzatmak isteyen gönüllüler katılım sağlıyor. Farklı eyaletlerden toplanan yardım malzemeleri New York’taki Türkevi’nde tasnif edilip, kolilere yerleştirildikten sonra THY uçaklarıyla Türkiye’ye gönderiliyor.

Almanya

Almanya
Almanya’nın farklı şehirlerinde yürütülen yardım kampanyalarına Türk sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar tarafından yoğun destek veriliyor. Gönüllüler, depremden etkilenenler için acil ihtiyaç duyulan malzemeleri dış temsilciliklerimiz tarafından belirlenen toplama merkezlerine iletiyor; dernekler, vakıflar, işveren sendikaları, spor kulüpleri ve şirketler ise kendi bünyelerinde yürüttükleri kampanyalar ile derlenen ve aralarında arama kurtarma faaliyetlerinde de kullanılan ekipmanların da yer aldığı yardımlarını yine dış temsilciliklerimiz eşgüdümüyle kara yolu veya hava yolu kargo vasıtasıyla Türkiye’ye ulaştırıyor.

Yürütülen yardım kampanyaları kapsamında, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), Almanya Türk Federasyon, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Almanya Türk Toplumu (TGD) ve Münih Türkgücü gibi dernek, çatı örgütleri ve spor kulüpleri tarafından üyelerine ve tüm kamuoyuna dayanışma ve acil maddi yardım çağrıları yapıldı. Almanya’da 900’ün üzerinde cami derneği bulunan DİTİB tarafından başlatılan bağış kampanyasına ilk 12 saatte 2 milyon 500 bin Avro bağış yapılırken, bugüne kadar ki toplam bağış miktarı 20 milyon Avro ‘ya ulaştı. İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı (IGMG) ve Hasene Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin, depremzedeler için başlattığı acil yardım kampanyası kapsamında ise 5 milyon Avro toplandı.

Avustralya

Avustralya’da yaşayan Türkler ise Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin ardından organize olarak yardım kampanyası başlattı. Kampanyanın ilk gününde 1 konteyner ve 1 tır yardım malzemesi toplanan ülkedeki yardım çalışmaları devam ediyor.

Avusturya

Avusturya’nın başkenti Viyana başta olmak üzere ülkenin birçok yerinde yaşayan Türkler, oluşturulan merkezlerde Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen depremler nedeniyle maddi ve ayni yardımların toplanması için çalışmalarına devam ediyor. Viyana Büyükelçiliğimizin yönlendirmesi ile oluşturulan merkezde, temel ihtiyaç maddelerinin yanı sıra afet bölgelerinde ihtiyaç duyulan diğer malzemeler de tasniflendi ve 10 tırdan oluşan insani yardım kolileri kara yoluyla ve THY kargo uçağı ile depremzedelere ulaştırılmak üzere yola çıktı. Ülkedeki vatandaşlarımızın yürüttüğü yardım çalışmaları dış temsilciliklerimizin koordinasyonunda gönüllüler ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla devam ediyor.

Belçika

Brüksel Büyükelçiliğimizin ve Brüksel Belediyesi’nin ortak koordinasyonuyla toplanan yardımlardan oluşan 5 tır dolusu yardım malzemesi afetin ilk günlerinde Türkiye’ye gönderildi. Sonraki günlerde ise içerisinde tıbbi teçhizat, ilaç, ısıtıcı ve hijyenik ürünlerin bulunduğu 43 tonluk yardım malzemesi THY kargo uçakları ile Türkiye’ye ulaştırılarak AFAD koordinasyonunda yardım kuruluşlarına teslim edildi. Belçika’daki Türk vatandaşları ile sivil toplum kuruluşlarının hazırladığı ve toplama merkezlerinde bir araya getirilen yardımlar, kara yoluyla da ulaştırılmaya devam ediyor.  Şimdiye kadar Brüksel’den 18, Anvers’ten 6 olmak üzere toplam 24 tır yola çıktı, 12 tır ise gönderime hazırlanıyor.

Birleşik Krallık

Sunak
Birleşik Krallık genelinde Londra Büyükelçiliğimizin koordinasyonunda depremzedeler için yardım toplayan Türk Dernekleri Birliği üyesi 35 dernek bulunuyor. Bu dernekler ile birlikte diğer kişi ve kuruluşların bağışladığı yardım malzemeleri THY tarafından Türkiye’ye ulaştırılıyor. İngiltere’de yaşayan Türklerin Londra’nın Aziziye Camisi’nde topladığı yardımlar, kampanyanın daha ilk gününde 10 tonu aştı.

Ülkede bulunan Türk vatandaşı öğrencilerimiz de öğrenci birlikleri üzerinden gerçekleştirdikleri ve İngiltere’nin önde gelen siyasilerini, bürokratlarını da dahil ederek aynı zamanda Türkiye’deki deprem felaketiyle ilgili olarak İngiltere’deki farkındalığın artmasına da katkı sağlamayı başardıkları bağış kampanyalarıyla destek toplamayı sürdürüyor. Toplanan nakdi yardımlar ise AFAD, Türk Kızılay’ı ve Diyanet Vakfı aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya devam ediyor.

Fransa

fransa
Fransa’da yaşayan Türkler, Paris Büyükelçiliği ve Başkonsolosluklarımızın koordinasyonunda yardım seferberliği başlattı. Paris, Strazburg, Lyon ve Bordeaux başta olmak üzere ülke genelindeki Türklerin düzenledikleri kampanyalarla hazırlanan yardımlar Türkiye’ye ulaştırılıyor. Fransa genelinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİP) Derneklerince toplanan bağış miktarı 1 milyon Avro’ya ulaştı.

Hollanda

Hollanda’nın farklı kentlerinde organize edilen yardım kampanyaları kapsamında depremden etkilenenler için derlenen acil ihtiyaç malzemeleri camiler, cemevleri, depolar ve belirlenen diğer toplanma alanlarında tasnif edildikten sonra deprem bölgesine ulaştırılmak üzere yola çıkıyor. Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) tarafından başlatılan “Türkiye İçin El Ele” kampanyası kapsamında toplanılan bağış miktarı 6,1 milyon Avro seviyesine ulaştı. Ayrıca İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) ve Hasene İnsani Yardım Derneği ortaklığıyla başlatılan Acil Yardım Kampanyası kapsamında 5 milyon Avro’nun üzerinde; Uluslararası İnsani Yardım Vakfı Hollanda (IHHNL) tarafından 1,7 milyon Avro; Hollanda Türk Gönüllüler Vakfı (HTGV) tarafından 500 bin Avro; Hollanda Türk Federasyonu tarafından 350 bin Avro bağış toplandı. Hollanda’daki Türk kulübümüz Amsterdam Gençlerbirliği de yine depremzedeler için bir yardım kampanyası başlattı. Hollanda Türk İş Adamları Derneği (HOTİAD) tarafından ise ilk etapta deprem bölgesine 100 konteyner ev gönderme kararı alındı. Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşlarımız tarafından bugüne kadar toplanan bağışların miktarı 25 milyon Avro’yu geçti.

Hollanda
Hollanda’daki Türk girişimcilerin sahip olduğu hava ve kara yolu taşımacılık şirketleri de yardımların depremzedelere ulaştırılması için ücretsiz şekilde imkânlarını seferber ediyor ve yardımlar yine yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın da destekleriyle Türkiye’ye ulaştırılıyor. Depremzedelerin afet bölgelerinden tahliye süreçlerinde de Hollanda’daki Türk girişimcilerimiz ulaşım desteği sağlayarak yurt dışındaki Türk toplumu adına önemli bir dayanışma örneği sergiliyor. Bu kapsamda özellikle afet bölgelerinden Antalya ve civar illere yerleştirilmesi Kültür ve Turizm Bakanlığımızca sağlanan vatandaşlarımızın ulaşımlarına da Hollanda’daki Türk girişimcilerimiz tarafından destek sağlanmaya devam ediliyor.

İsviçre

İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Ajansı desteği ve İsviçre’deki Türk sivil toplum kuruluşlarının koordinasyonunda acil ihtiyaç listesindeki olağanüstü kış şartlarına dayanıklı deprem çadırı, jeneratör, uyku tulumu, ısıtıcı ve termal battaniyeden oluşan toplam 67,3 ton yardım malzemesi Türkiye’ye ulaştı ve AFAD koordinasyonunda deprem bölgesine sevk ediliyor.

Japonya

Japonya’daki Gifu Fatih Camii, İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), Türk Ticaret ve Sanayi Odası Japonya (TTSOJ), İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve Türk Japon Kültür Ticari Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği gibi Türk sivil toplum kuruluşları tarafından depremin yaralarını sarmak için Tokyo Camii Diyanet Türk Kültür Merkezi koordinasyonunda yardım kampanyası başlatıldı.

Japonya

Kaynak: YTB