Şimdi yükleniyor

VI. Türk Dünyası’nda Kadın ve Moda Haftası

vi turk dunyasinda kadin ve moda haftasi

VI. Türk Dünyası’nda Kadın ve Moda Haftası

TÜRKSOY, Özbekistan Kültür Bakanlığı ve Fergana Valiliği iş birliğinde Özbekistan’ın Margilan şehrinde  “VI. Türk Dünyasında Kadın ve Moda Haftası” düzenlendi.

II. Uluslararası El Sanatları Festivali kapsamında gerçekleştirilen moda haftasının açılış konuşmasını TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ile Fergana Vali Yardımcısı Hurşidcan Ahmedov gerçekleştirdi.

Raev konuşmasında “Özbekistan’da ilk kez Moda Haftasının Margilan şehrinde düzenlemesi tesadüf değildir. Çünkü ipeğin kaynağı olarak bilinen Margilan, İpek Yolu’nun en önemli şehirlerinden biri olarak yüzyıllardır 30’dan fazla millete ev sahipliği yapmıştır. Margilan geçmişte İpek Yolu’nun merkezi ise, günümüzde Türk Dünyası’nın merkezi dersek yanılmamış oluruz. 

Geleneksel kıyafetlerimizi zamanımıza uygun şekilde tasarlayarak dünyaya tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla dördüncüsünü düzenlediğimiz Türk Dünyası’nda Kadın ve Moda Haftası daha önce Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye ve Moğolistan’da düzenlenmişti. Bu tarz etkinlikler Türk halkları arasında dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlendirmenin yanı sıra tanınmış tasarımlarımıza tecrübe imkânları sunuyor ve genç yeteneklerimize ise örnek oluyor” diyerek üstün ev sahipliğinden dolayı Özbekistan Kültür Bakanı Ozodbek Nazarbekov’a ve Fergana Valisi Hayriddin Bazarov’a teşekkür etti.

Fergana Vali Yardımcısı Hurşidcan Ahmedov ise yaptığı konuşmada, “TÜRKSOY iş birliğinde Türk Dünyası’na yönelik bu tarz etkinliklere ev sahipliği yapmaktan son derece mutluyuz. Türk Dünyası’nda Moda haftasını sonraki yıllarda da geleneksel olarak Margilan şehrinde düzenlenmesini arzu ediyoruz. Birbirimizi her alanda daha yakından tanımaya ihtiyacımız var.” diyerek emeği geçen her kese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Gülnara Halilova (Azerbaycan), Aigul Zhanserikova (Kazakistan), Gulzhan Iresh ve Zalkarbek Askarali Uulu (Kırgızistan), Lali Fazilova, Luiza Kamolova ve Shukhrat Ergashev (Özbekistan), Tezcan Ergün ve Yasemin Küçük Şahin (Türkiye), Sultan Saliyev (Tataristan, R.F.), Anzhelika Kirillina (Saha-Yakut, R.F.), Kima Dongak (Tıva, R.F.) ve Mandul Bazar (Moğolistan) gibi Türk Dünyası’nın tasarımcılarının ürünlerinden oluşan defile, moda severlerin beğenisine sunuldu.

Yoğun ilgiyle karşılanan gösteri sonunda Genel Sekreter Sultan Raev ve Vali Yardımcısı Hurşidcan Ahmedov tarafından katılımcılara günün anısına Katılım Belgesi ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Kaynak: TÜRKSOY