Şimdi yükleniyor

Venezuela’da Türk Filmleri Festivali Düzenlendi

venezuelada turk filmleri festivali duzenlendi

Venezuela’da Türk Filmleri Festivali Düzenlendi

Yunus Emre Enstitüsü, Güney Amerika’da Türkiye’nin kültürel mirasını tanıttığı ülkeler arasına Venezuela’yı ekleyerek dünya çapında yoğun ilgi gören Türk sinema endüstrisinin nitelikli yapıtlarını “Türk Filmleri Festivali”nde gösterime sundu.

T.C. Karakas Büyükelçiliği ve Karakas Yunus Emre Enstitüsü koordinasyonunda, Puentes Interculturales ve Gran Cine Vakfı iş birliğinde “Türk Filmleri Festivali” düzenlendi.

100. yıl kutlamaları kapsamında Venezuela’nın başkenti Karakas’ta 22 Kasım 2023 tarihine kadar düzenlenecek festival kapsamında Karakas’ın muhtelif yerlerinde film gösterimleri ve Karakas’taki saygın üniversitelerin ev sahipliğinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Trasnocho Kültür Kuruluşunun ev sahipliğinde gerçekleştirilen gala gecesine Türkiye-Venezuela Dostluk Grubu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, Venezuelalı Milletvekili ve Venezuela-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Miguel P. Abad, T.C. Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu, Karakas Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Hasan Nalbant, Türk iş insanları, yabancı misyon şefleri, yerel kurumların temsilcileri, bilim insanları ve basın mensupları katıldı.

Açış konuşmasını gerçekleştiren Karakas Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Hasan Nalbant, Karakas Yunus Emre Enstitüsünün ilk faaliyetinin Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında gerçekleştirilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek dünyanın farklı coğrafyalarında 90’a yakın temsilciliği bulunan Yunus Emre Enstitüsünün Venezuela’da Türk kültürünü tanıtmaya yönelik faaliyetler düzenlemeye başladığını belirtti.

T.C. Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu, Türkiye ve Venezuela arasındaki yakın diplomatik ilişkilere değinerek Karakas Yunus Emre Enstitüsünün gerçekleştireceği faaliyetlerle iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin daha da güçleneceğini ifade etti.

Türkiye-Venezuela Dostluk Grubu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, “Geçmiş dönemde seçim kapsamında gözlemci olarak geldiğim Venezuela’ya bu kez Türk kültürünün tanıtıldığı bir etkinlik dolayısıyla burada bulunmaktan çok mutluyum. ‘Buğday Tanesi’ filminin doğduğum topraklardan çok uzaklarda farklı iklimlerdeki insanların beğenisine sunulması benim için tarif edilemez bir mutluluk.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Serkan Bayram’ın hayatını konu edinen “Buğday Tanesi” filminin gösterimi yapıldı.

Karakas’ın farklı noktalarında 22 Kasım 2023 tarihine kadar düzenlenecek Türk Filmleri Festivali’nde “Bir Zamanlar Anadolu’da”, “Buğday Tanesi”, “Aile Arasında”, “Unutursam Fısılda”, “Uzun Hikâye” ve “Kelebeğin Rüyası” filmleri gösterilecek.

Kaynak: Yunus Emre Enstitüsü