Şimdi yükleniyor

TÜRKSOY’un “Ahmed Cavad’dan Seçme Şiirler” kitabi Azerbaycan’da tanıtıldı

turksoyun ahmed cavaddan secme siirler kitabi azerbaycanda tanitildi

TÜRKSOY’un “Ahmed Cavad’dan Seçme Şiirler” kitabi Azerbaycan’da tanıtıldı

Azerbaycan Millî Kütüphanesi’nde TÜRKSOY’un yayımladığı “Ahmed Cavad’dan Seçme Şiirler” kitabi tanıtıldı.

Azerbaycan Millî Kütüphanesinde Azerbaycan’ın millî şairi Ahmed Cavad’ın doğumunun 130. yıl dönümüne ithafen  TÜRKSOY tarafından yayımlanan “Ahmed Cavad’dan Seçme Şiirler” kitabi ile Azerbaycan Millî Kütüphanesi tarafından yayımlanan “Ahmed Cavad Bibliyografyası” kitabının tanıtım toplantısı düzenlendi.

Etkinliğe TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Azerbaycan Millî Kütüphanesi Başkanı Prof. Dr. Kerim Tahirov, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rzayev, Azerbaycan Millî Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. İsa Hebibbeyli, Azerbaycan Kültür Bakanlığı Şube Müdürü Akif Maarifli, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Türkiye Temsilcisi Nuri Aksoy, Ahmed Cavad’ın torunu Cavad Ahundzade ve edebiyatseverler katıldı.

Toplantı,  6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de meydana gelen deprem felaketi sonucunda hayatını kaybedenler için saygı duruşu ile başladı. Etkinlikte Ahmed Cevad’ın hayatı ve sanat yoluna ilişkin sunumlar yapıldı, şairin Azerbaycan edebiyatı için önemine değinildi. 

Hatipler, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının Türk Dünyası’nın kültür ve sanat insanlarına verdiği önemin ve kültür hazinemizde önemli eserler bırakan bu üstün şahısların tanıtılmasına yönelik çalışmaların Türk coğrafyasında takdirle karşılandığını vurgulayarak, yapılan çalışmalardan ötürü TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev’e teşekkürlerini sundular.

Kaynak: Türksoy