Şimdi yükleniyor

TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, TİKA Başkanı Kayalar ile görüştü

turksoy genel sekreteri raev tika baskani kayalar ile gorustu

TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, TİKA Başkanı Kayalar ile görüştü

uşa 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti Resmî Açılış Töreni kapsamında Azerbaycan’da bulunan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ve TİKA Başkanı Serkan Kayalar çalışma toplantısında bir araya geldi.

Başkent Bakü’de yapılan görüşmede Sultan Raev ve Serkan Kayalar başkanlığındaki heyetler TÜRKSOY ile TİKA arasındaki iş birliğini ele aldı.

TİKA’nın Türk Dünyası’na yönelik çalışma yapan en önemli kuruluşların başında geldiğini vurgulayan TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, TİKA’nın yaptığı çalışmalar ve TÜRKSOY’un faaliyetlerine sağladığı eşsiz katkılar için teşekkürlerini iletti. Bu katkının, TÜRKSOY’un Altaylardan Balkanlara geniş coğrafyada Türk Dünyası’nın kültürel birliği için yaptığı sayısız faaliyetlerinde görüldüğünü kaydeden Raev, temennilerinin bu iş birliğinin daha da artarak devam ettirilmesi olduğunu belirtti.

TİKA ile iş birliği içerisinde yürütülen çalışmalara da ayrıntılı şekilde değinen Raev, bu etkinliklerden en yakın gelecekte düzenlenecek TÜRKSOY’un 30. Yıl Kutlamalarına ilişkin yürütülen çalışmalar ve son bir yıl içerisinde yapılan önemli çalışmalar hakkında bilgi aktardı.

TÜRKSOY’un çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirten TİKA Başkanı Serkan Kayalar, kültürel entegrasyonun hakları bir birine yaklaştıran en önemli unsurların başında geldiğini kaydetti. Başkanlığın Türk halklarının kültür ve sanatına katkı sunmayı sürdüreceğini de vurgulayan Kayalar, özellikle dijital çağın kültür ve sanat anlayışını benimsemiş genç neslin, klasik kültür ve sanat ile daha yakından tanışmasını arzu ettiklerini ve bu yönde yapılan çalışmaları önemsediklerini vurguladı. Görüşmede, Türk coğrafyasının tarihî, kültürel ve mimari değerlerine verdikleri öneme de değinen Kayalar, bu kapsamda Başkanlık tarafından hazırlanan “Türkistan Albümü” eserini TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev’e hediye etti.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev ise Kayalar’a, Teşkilatı tarafından 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa’ya ithafen hazırlanan hatıra tabağını hediye etti.