Şimdi yükleniyor

Türkçenin Dünya Dilleri Arasındaki Konumu Güçlendiriliyor

turkcenin dunya dilleri arasindaki konumu guclendiriliyor

Türkçenin Dünya Dilleri Arasındaki Konumu Güçlendiriliyor

Yunus Emre Enstitüsü, dünyanın farklı coğrafyalarında Türkçenin tanıtılmasına yönelik gerçekleştirdiği Türkçe öğretimi faaliyetlerinin yanı sıra yurt dışındaki üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerine destek vererek Türkçenin dünya dilleri arasındaki konumunu güçlendiriyor.

KOMRAT DEVLET ÜNİVERSİTESİ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ İLK MEZUNLARINI VERDİ

Komrat Yunus Emre Enstitüsünün girişimiyle Komrat Devlet Üniversitesi bünyesinde kurulan Türk Dili ve Edebiyatı bölümü bu yıl ilk mezunlarını verdi.

Üniversitenin ev sahipliğinde 19 Haziran 2023 tarihinde düzenlenen törene Komrat Devlet Üniversitesi yetkilileri, akademisyenleri ile Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri katıldı.

Komrat Devlet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kürşat Şamil Şahin törende gerçekleştirdiği konuşmada “Komrat Devlet Üniversitesi bünyesinde Türkçenin ve Türk kültürünün temellerini attığımız Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kurmak ve bölümün ilk mezunlarının töreninde bulunmak tarif edilemez bir mutluluk kaynağı.” ifadesini kullandı.

“TÜRK KÜLTÜRÜNÜN VE TÜRKÇENİN MOLDOVA GENELİNDEKİ NÜFUZUNUN ARTIRILMASI EN BÜYÜK ARZUMUZDUR”

Doç. Dr. Şahin, “Önümüzdeki yıllarda Türk Dili ve Edebiyatı bölümündeki öğrenci sayısının artırılarak Türk kültürünün ve Türkçenin Moldova genelindeki nüfuzunun artırılması en büyük arzumuzdur.” diye konuştu.

“TÜRKÇEYE VE TÜRK KÜLTÜRÜNE OLAN SEVGİM HAYATIMDA BİR DÖNÜM NOKTASI OLDU”

Bölüm birincisi ve Komrat Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe Okutmanı Anna Cilcic, “Çocukken annemle birlikte İstanbul’u ziyaret etmiştik. Türkiye bende nasıl bir izlenim bıraktıysa lisede Türkçe öğrenmeye karar verdim. Bu kararımın ardından Komrat Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe kurslarına katıldıktan sonra 2017 yılında Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe Yaz Okulu programıyla yıllar önce ziyaret ettiğim ülkeyi tekrar görme fırsatım oldu. Türkçeye ve Türk kültürüne olan sevgim hayatımda bir dönüm noktası oldu. Birincilikle mezun olduğum bu bölümden edindiğim bilgileri Komrat’ta Türkçe öğrenmek isteyenlerle paylaşacak olmaktan son derece mutluyum.” dedi.

“TÜRK DİZİLERİNİ İZLEMEYE BAŞLADIĞIMDA TÜRKÇEYE DUYDUĞUM İLGİ TÜRKİYE ZİYARETİMDEN SONRA DAHA DA ARTTI”

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarından Tatiana Iusiumbeli, “Dilimiz ve tarihimiz ortak olduğu için bu bölümü seçmek istedim. Türk dizilerini izlemeye başladığımda Türkçeye duyduğum ilgi Türkiye ziyaretimden sonra daha da arttı. Bu bölüm sayesinde Türkiye’deki üniversitelerde öğrenci değişim programı kapsamında eğitim almak ve staj yapmak gibi fırsatlara sahip oldum. Üniversiteye başladığımdan beri kendimi tercüman olarak görüyordum. Dört yıl boyunca kararım değişmedi, kariyerime tercüman olarak başlamak istiyorum.” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTEDE TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜNÜN AÇILMASI BİZİM ÇOK BÜYÜK BİR ŞANS OLDU”

Mezunlardan Liubov Cristeva ise “Türk dizileri ve Türkçe şarkılara duyduğum ilgiden sonra Türkçe öğrenmeye karar verdim. Lise son sınıfta üniversite bünyesinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün açılacağını öğrendim ve bu bölümde eğitim almak istedim. Öğrenci değişim programıyla Türkiye’ye gitme imkânım da oldu. Üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün açılması bizim çok büyük bir şans oldu. Moldova ile Türkiye arasında eğitim alanındaki iş birliğinin güçlenmesine katkı sağlayabilecek olmaktan ötürü çok mutluyum.” değerlendirmesinde bulundu.

Komrat Yunus Emre Enstitüsü ve Komrat Devlet Üniversitesi arasında akdedilen protokol kapsamında 2019 yılından itibaren Komrat Yunus Emre Enstitüsü tarafından Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencilerine ders veriliyor.

Kaynak: Yunus Emre Enstitüsü