Şimdi yükleniyor

Türk Dünyası Sevdalısı Büyükelçi János Hóvári Hayatını Kaybetti

turk dunyasi sevdalisi buyukelci janos hovari hayatini kaybetti

Türk Dünyası Sevdalısı Büyükelçi János Hóvári Hayatını Kaybetti

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Macaristan Temsilciliği Ofisi İcra Direktörü  Prof. Dr. János Hóvári geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Büyükelçi olarak verdiği üstün hizmetlerle Macar diplomasisinde saygın bir yere sahip olan ve Türkolojiye adadığı hayatı boyunca yaptığı çalışmaların yanı sıra, TDT Macaristan Temsilciliği Ofisi İcra Direktörü görevi sırasında da Türk Dünyası ile Macar halkının birlik ve beraberliğine eşsiz gayretler sarf eden, halklarımız arasında iş birliği ve yakınlaşmayı sağlayacak çok sayıda faaliyete imza atan değerli bilim insanı ve Büyükelçi János Hóvári’nin vefatı Türk Dünyası gönüldaşlarını derin hüzne gark etti.

TÜRKSOY’un yakın çalışma ortakları arasında yer alan ve Macaristan’da düzenlenen faaliyetlerine kıymetli katkılar sunan János Hóvári’nin vefatı TÜRKSOY ailesinde de büyük üzüntüye sebep oldu.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Hóvári’nin vefatına ilişkin yaptığı paylaşımda;  “Entelektüel birikimi, nezaketli kişiliği ve Türk Dünyası sevgisiyle duayen olarak anılan, her platformda Türk Dünyası’nın birlik ve beraberliği için çaba sarf eden Büyükelçi János Hóvári’ye Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve tüm Türk Dünyası’na başsağlığı diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: TÜRKSOY