Şimdi yükleniyor

Türk Dünyası Ressamları Azerbaycan’da Buluştu

turk dunyasi ressamlari azerbaycanda bulustu

Türk Dünyası Ressamları Azerbaycan’da Buluştu

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 23’üncüsü yapılan TÜRKSOY Ressamlar Buluşması, Şuşa- 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti Yılı kapsamında Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığının ev sahipliğinde Bakü’de gerçekleştirildi.

Türk Dünyası’nın resim sanatının geliştirilmesi, kardeş ülke sanat insanları arasında etkileşimin artırılması, farklı kuşaklara mensup ressamların tecrübe paylaşımının sağlanması ve aynı zamanda Kültür Başkentliği yapan Karabağ’ın mimari incisi ve kültür pınarı Şuşa şehrinin tanıtılması amacıyla düzenlenen buluşma, bu yıl 10 Eylül – 20 Eylül tarihleri arasında Türk Dünyası’nın usta fırçalarını buluşturdu.

TÜRKSOY organizasyonu ve Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı ve Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şuşa Özel Temsilciliği iş birliğinde düzenlenen etkinlikte 6 kardeş ülke; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan’dan bir araya gelen, aralarında 6 profesörün de olduğu 12 ünlü ressam Azerbaycan’ın kültür beşiği Şuşa’nın tarihini, kültürünü ve doğal güzelliklerini, kendi bakış açıları ve hissettikleri duygularıyla harmanlayarak tuvale yansıttı, fırça darbelerinin evrende oluşturduğu iz düşümünü ölümsüzleştirdiler.

Buluşmanın sonunda Azerbaycan Devlet Filarmonisi’nin sergi salonunda yapılan kapanış töreninde konuşma yapan Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Yardımcısı Ferid Ceferov Şuşa – 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti kapsamında TÜRKSOY’un Azerbaycan’da gerçekleştirdiği etkinliklerine, iki kurum arasında yükselen ortak iş birliğine vurgu yaparak TÜRKSOY’a başarılar diledi. Ayrıca buluşmaya katılan Türk Dünyası’nın büyük ressamlarını Azerbaycan’da ağırlamaktan memnunluğunu ifade ederek, Şuşa ile ilgili yaptıkları eserlerden dolayı teşekkür etti. 

Etkinliğin sonunda katılımcı ressamlara Teşekkür Belgeleri’nin takdiminin ardından,  Azerbaycan’ın TÜRKSOY Ülke Temsilcisi Elçin Gafarlı Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığına ve Şuşa Valiliğine TÜRKSOY plaketlerini verdi. 

23. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’nda hayat bulan resim eserleri 13-14 Ekim’de Şuşa’da düzenlenecek TÜRKSOY Daimî Konseyi 40. Dönem Toplantısı ve Türk Dünyası Kültür Forumu ile 15 Ekim tarihinde TÜRKSOY Kültür Günleri kapsamında Bakü’de açılacak sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

23. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’na aşağıdaki ressamlar katıldı:

1.        Sakit Mammadov (Azerbaycan)
2.         Arif Aziz (Azerbaycan)
3.         Sembıgali Smagulov (Kazakistan)
4.         Zhanuzak Mussapır (Kazakistan)
5.         Iurıstanbek Shygaev (Kırgızistan)
6.         Eldar Aytmatov (Kırgızistan)
7.         Fayzullakhan Akhmadalıyev (Özbekistan)
8.         Sabırjan Rakhmetov (Özbekistan)
9.         Oğuz Abdulkerim Kaleli (Türkiye)
10.       İzzettin Gül (Türkiye)
11.       Azat Annayev (Türkmenistan)
12.       Allaberdı Ovezdurdyyev (Türkmenistan)

Kaynak: TÜRKSOY