Şimdi yükleniyor

Türk Dünyası Öğrencileri YTB’nin İftar Sofrasında Buluştu

turk dunyasi ogrencileri ytb nin iftar sofrasinda bulustu

Türk Dünyası Öğrencileri YTB’nin İftar Sofrasında Buluştu

Türkiye’de eğitim alan Türk dünyası ülkelerinden uluslararası öğrenciler, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın (YTB) düzenlediği iftar programında bir araya geldi.

Türkiye Bursları programı ile çeşitli üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim alan uluslararası öğrenciler YTB’de düzenlenen iftar yemeğinde buluştu. Ağırlıklı olarak Türk dünyası ülkelerinden öğrencilerin yer aldığı program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İftar programına YTB Başkanı Abdullah Eren de katılarak bir konuşma yaptı. Dört yıldır uluslararası öğrencilerle iftar programları düzenlediklerini kaydeden Eren, dünyanın her yerinde yaşanan Ramazan coşkusunu YTB’de de yaşatmak istediklerini belirtti.

Türkiye’de son yıllarda önce Kovid-19 salgını, ardından da Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zor günler yaşandığını ve eğitimlerin de zaman zaman aksadığını ifade eden Abdullah Eren, “Ülkemizin 11 şehrini, 10 milyon insanımızın yaşadığı bölgeyi etkileyen ve 50 bin insanımızın canını kaybettiği çok büyük bir deprem felaketi yaşadık.  9 saat içerisinde 2 tanesi 7,5’in, 2 tanesi de 6’nın üzerinde depremlerin meydana geldiği çok acı bir gün yaşadık. Tabii ondan sonra da ortaya çıkan acil ihtiyaçlar çerçevesinde üniversiteler online eğitime döndü. Biz de bu şartlar içerisinde girdiğimiz bu Ramazan’da sizlerle tekrar bir arada olmak istedik.”

Turk%20Dunyasi%201
Türkiye Bursları ailesinin dünyanın dört bir yanına dağılmış büyük bir aile olduğunu aktaran Eren, “Sizlerden bir ricamız var; Türkiye’den mezun olduktan sonra ülkelerinize döndüğünüzde veya sizlerin ülkesinden arkadaşlar tanıdığınızda lütfen onları Türkiye’ye yönlendirin, Türkiye’yi anlatın, Türkiye’nin güzelliklerini, Türk insanının misafirperverliğini ve Türk kültürünü anlatın. Bu toprakların ne kadar zengin bir geçmişe sahip olduğunu anlatın” diye konuştu.

YTB Ramazan Ayında Uluslararası Öğrencilerle 5 İftar Programı Planlıyor

Turk%20Dunyasi%203
Ramazan ayında farklı bölgelerden uluslararası öğrencilerin bir araya geleceği toplam 5 iftar programı planladıklarını bildiren YTB Başkanı Eren, deprem bölgesindeki öğrencilerle de iftar yapmayı düşündüklerini dile getirdi. Eren ayrıca bazı uluslararası öğrencilerin gönüllü olarak bölgedeki yardım faaliyetlerine katıldığını, bazılarının da burslarını deprem bölgesine bağışladığını söyledi.

İftarın ardından Abdullah Eren, Türk dünyasından öğrencilerin YTB binasında açtıkları ve kendi kültürlerini tanıtan stantları ziyaret etti.

Kaynak: YTB