Şimdi yükleniyor

Türk Dünyası Mutfak Kültürü Tanrı Dağı’nda Tanıtıldı

turk dunyasi mutfak kulturu tanri daginda tanitildi

Türk Dünyası Mutfak Kültürü Tanrı Dağı’nda Tanıtıldı

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından, Kırgızistan’da Tanrı Dağı’nın Çunkurçak Yaylası’nda, “1. Supara: Türk Halklarının Geleneksel Mutfağı Etno Festivali” düzenlendi.

TÜRKSOY, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Bakanlığı ile iş birliğinde ve Supara Etno Kompleksi’nin ev sahipliğinde düzenlenen festivale, Kırgızistan’ın yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkiye, Macaristan ve Kuzey Makedonya’dan aşçılar katıldı.

Türk halklarının birlik ve kardeşliğinin gelişmesine katkıda bulunmak ve geleneksel yemekleri canlandırmak amacıyla düzenlenen festivalde aşçılar hazırladıkları yemekleri tanıttı.

Türk Dünyası’nın mutfak kültürünün çeşitli örneklerinin yer aldığı stantlar katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Jüri üyeleri, tek tek stantları gezerek yemeklerin ve içeceklerin tadına baktı ve önceden hazırlanan yemeklerin tarihçesi hakkında bilgi aldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, Türk halklarında sofranın yeri ve önemine dikkati çekerek, geçmişten bu yana Türk halklarının sofrada tanıştığını, akraba olduğunu ve birliğini güçlendirdiğini belirtti.

Raev, “Türk Halklarının Geleneksel Mutfağı Etno Festivali”ni, ilk kez Kırgızistan’ın ev sahipliğinde düzenlediklerini belirterek, festivale 7 ülkeden tanınmış usta aşçı takımının katıldığını söyledi.

Her halkın kendi mutfağı ile gurur duyduğunu belirten Raev, “Günümüzde dünya yemekleri sofralarımızda yer alıyor. Biz de ata babalarımızdan kalan doğal yemeklerimizi alternatif olarak sunmalıyız. Bunun için festivalle, Türk Dünyası’nın unutulan geleneksel yemekleri canlandırmayı ve felsefesini anlatmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Raev, festivale supara (sofra) adını verdiklerini, Türk Dünyası’ndaki halklar arasında supara kelimesinin hemen hemen aynı anlama geldiğini anlattı.

Festival kapsamında TÜRKSOY’un girişimleri ve organizasyonunda “Türk Dünyası Mutfak Birliği” kuruldu. Türk halkları mutfak kültürünün tanıtılması amacıyla kurulan Birliğin Başkanlığına Azerbaycan Ulusal Aşçılar Birliği Başkanı Profesör Tahir Amiraslanov seçildi.

Türkiye’yi temsilen festivale katılan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Öğretim Görevlisi Seraceddin Gürbüz, Türk mutancana yemeği, firik pilavı, badem çorbası ve sultan şerbetinin tanıtımını yaptı.

Türkiye Maarif Vakfı’nın katkılarıyla festivale katılan Kuzey Makedonyalı ünlü aşçıbaşı Nexhmiddin Beqiri, Makedonya usulü sucuklu kuru fasulye (tavçe gravçe) yemeği, kaşarlı şar köftesi, kaymaklı dolma biberi ve şopska salatasını tanıttı.

Aşıkların ve dans gruplarının sahne aldığı ve yoğun katılımla geçen festivalin sonunda aşçılara çeşitli hediyeler verildi.

Bir sonraki “Türk Halklarının Geleneksel Mutfağı Etno Festivali” gelecek yıl Özbekistan’da yapılacak.

Kaynak: TÜRKSOY