Şimdi yükleniyor

Türk Dizileri Türkçe Öğrenmeye Teşvik Ediyor

turk dizileri turkce ogrenmeye tesvik ediyor

Türk Dizileri Türkçe Öğrenmeye Teşvik Ediyor

Moskova Yunus Emre Enstitüsünde Türkçe öğrenen Rus kursiyerler, Türkiye’nin turizm potansiyelinin ve Türk dizilerinin Türkçe öğrenmeye teşvik ettiğini belirtti.

Türkiye seyahatleri ve Türk dizileri aracılığıyla Türkçeyle tanışan ve Türkçeye ilgi duymaya başlayan Ruslar, Türkçe dil becerilerini geliştirmek için Moskova Yunus Emre Enstitüsünü tercih ediyor.

“TÜRK DİZİLERİ VE TÜRKİYE’YE YAPTIĞIM ZİYARETLERLE TÜRKÇE ÖĞRENMEYE BAŞLADIM”

Moskova Yunus Emre Enstitüsünde yaklaşık 3 yıldır Türkçe öğrenen Maria Russu, “Ben ailemle çocukluğumdan beri Türkiye’ye gidip geliyordum. Her yaz tatil için Türkiye’ye giderdik. Bundan dolayı yavaş yavaş kendi başıma Türkçe öğrenmeye başladım. Bundan birkaç sene sonra Rusya’da Türk dizileri çok popüler oldu. Böylece Türkçe konuşmaya başladım.” dedi.

Türk Dizileri Türkçe Öğrenmeye Teşvik Ediyor

Konuşmasının devamında Moskova’da Türkçe öğrenebileceği bir yer bulamadığını anlatan Russu, şunları kaydetti:

“Bir gün, arkadaşımdan Moskova’da Yunus Emre Enstitüsünün açıldığını öğrendim. Yunus Emre Enstitüsüne başvurdum ve 3 yıldır Türkçe öğreniyorum. Tarih alanında araştırma yapmayı ve seyahat etmeyi çok seviyorum. Bunun için Türkiye’nin her yerini gezmeyi planlıyorum. Bu zamana kadar sadece kıyı şeridindeki turistik yerlere gittim. Özellikle Kapadokya, Mardin gibi yerlere gitmeyi çok istiyorum. Gezdiğim şehirler arasında en çok İstanbul’u sevdim.”

Russu, “Enstitüde bizimle sürekli Türkçe konuşuyorlar, bu bizim için çok güzel bir şey. Moskova’da Türkçe öğrenmek için en iyi yer Yunus Emre Enstitüsü.” diye konuştu.

“RUSYA VE TÜRKİYE ARASINDA BİR KÖPRÜ OLMAK İSTİYORUM”

Moskova’da üniversite tercihi sırasında “Türkoloji” diye bir bölümün farkına vardığını aktaran Novozhilova, şöyle konuştu:

“İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi aldım ve bu yıl mezun olacağım. Okul hayatım boyunca ne olarak çalışmak istediğimi sordular. Ben ise onlara, ‘Rusya ve Türkiye arasında bir köprü olmak istiyorum.’ cevabını verdim. Şu anda tercümanım, Yunus Emre Enstitüsünde çalışıyorum. Rus vatandaşlarımıza Türk kültürünü ve dilini tanıtıyorum. Herkese olabildiğince yardımcı olmak istiyorum.”

Kaynak: Yunus Emre Enstitüsü