Şimdi yükleniyor

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), TRACECA ile İşbirliğini Geliştiriyor

tdt traceca ile isbirligini gelistiriyor

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), TRACECA ile İşbirliğini Geliştiriyor

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, TRACECA Hükümetlerarası Komisyonu Daimi Sekretaryası (PS IGC TRACECA) Genel Sekreteri Asset Assavbayev’i 6 Haziran 2023 tarihinde İstanbul’daki TDT Sekretaryası merkezinde kabul etti.
Toplantı sırasında taraflar, iki kuruluşun ulaştırma ve transit öncelikleri ve faaliyetleri hakkında verimli bir bilgi alışverişinde bulundular.


Başta Avrupa’yı Orta Asya’ya bağlayan Orta Koridor olmak üzere transit koridorların önemine ilişkin ortak bir anlayışa sahip olan taraflar, farklı ulaştırma türlerinin etkin bir şekilde entegre edilmesinin gerekliliğini vurguladılar.
Bu amaçla taraflar, taşımacılık ve transit prosedürlerini kolaylaştıracak dijital çözümlerin uygulanmasına yönelik çabaları birleştirme konusunda mutabık kaldılar. Taraflar ayrıca, paydaşların fikir alışverişinde bulunmaları, en iyi uygulamaları paylaşmaları ve taşımacılık alanında daha fazla işbirliğini teşvik etmeleri için bir platform görevi görecek olan Uluslararası Intermodal Taşımacılık Forumu’nun önümüzdeki dönemde düzenlenmesi konusunu da ele aldılar.