Şimdi yükleniyor

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Eğitim Bakanları 7. Toplantısı Semerkant’ta Gerçekleştirildi

tdt egitim bakanlari 7 toplantisi semerkantta gerceklestirildi

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Eğitim Bakanları 7. Toplantısı Semerkant’ta Gerçekleştirildi

Türk Devletleri Teşkilatı Eğitim Bakanları 7. Toplantısı 14 Haziran 2023 tarihinde “Türk Medeniyetinin Başkenti” Semerkant’ta gerçekleştirildi.

Toplantı, Özbekistan Cumhuriyeti Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Bakanı Sayın Hilola Umarova’nın katılımcıları selamladığı ve TDT kapsamında eğitim alanında işbirliğine ilişkin perspektif ve görüşlerini paylaştığı açılış konuşmasıyla başladı.

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömürlaiyev, eğitim ve bilimin Teşkilatın faaliyetlerinin en önemlilerinden biri vurguladı ve “Türk Dünyası 2040 Vizyon belgesinde bu alanda belirlenmiş hedef ve görevlere atıfta bulundu.

Toplantı sırasında taraflar, TDT Üye Devletleri arasında okul öncesi, okul ve yükseköğretim alanında işbirliğine ilişkin konularda görüşmelerde bulundular ve kararlar aldılar.

Taraflar özellikle TDT çerçevesinde uluslararası yarışmalar ve olimpiyatlar düzenlenmesi, UNESCO’nun Taşkent Deklarasyonu’nda belirtilen görevlerin uygulanması ve okul öncesi eğitimde ortaklık perspektifleri ile Kardeş Okullar Ortaklık Programı konularını görüştüler. 

Heyetler ayrıca Türk Üniversiteler Birliği’nin Orhun Değişim Programı’na ilişkin mevcut durum hakkında görüş alışverişinde bulunarak, söz konusu Programın güçlendirilmesi ve geliştirilmesine yönelik tedbirler konusunda ortak bir anlayışa vardılar.

Kaynak: Türk Devletleri Teşkilatı