TÜBİTAK Savunma Sanayii Alanında İş Birliklerini Artırıyor

TÜBİTAK Savunma Sanayii Alanında İş Birliklerini Artırıyor

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, İstanbul’da gerçekleşen 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF kapsamında TUSAŞ, ASELSAN,  ROKETSAN, MKE ve KOÇ Savunma ile düzenlenen protokol törenlerine katıldı.

TUSAŞ, ASELSAN, TÜBİTAK SAGE, ROKETSAN arasında F-16 Modernizasyonu İş Birliği Protokolü imzalandı. Protokole, TÜBİTAK adına Prof. Dr. Hasan Mandal, TUSAŞ adına Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil, ASELSAN adına Genel Müdür Ahmet Akyol, ROKETSAN adına ise Genel Müdür Murat İkinci imza attı.

Protokol; Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 Blok30/40/50 uçaklarının kazanılan veya kazanılmakta olan yetenekler kapsamında modernize edilmesi için Tarafların yapacakları çalışmaları kapsıyor.

Makine Kimya Endüstrisi (MKE), KOÇ SAVUNMA ve TÜBİTAK SAGE arasında iki ayrı protokol imzalandı. SSB Başkanı Prof.Dr. Haluk Görgün, MSB Bakan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, MKE Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekçi, KOÇ SAVUNMA Direktörü Mehmet Hakan Öktem protokole imza attı. 

MALAMAN Akıllı Dip Mayını Seri Üretim İş Birliği Çerçeve Protokolü ile ürünün seri üretiminin yapılması halinde taraflarca gerçekleştirilecek iş birliği konuları belirlendi.

Havadan Hassas Deniz Mayınlama Konsept Çözümü (UÇA) Geliştirme ve Seri Üretim İş Birliği Çerçeve Protokolü ile alçak-orta irtifa hava savunma sistemlerinin menzili dışından bırakılarak taarruz imkânı sağlayan, düşman gemilerini ve denizaltılarını belirli bir bölgede hareketsiz kılan, dost sistemler için güvenli bölgeler oluşturabilen etkili bir güdümlü mühimmat konsepti için geliştirme ve üretime yönelik iş birliği oluşturulması amaçlanıyor.

Bunların dışında TÜBİTAK SAGE’nin, Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzaladığı GÖKTUĞ Projesi Seri Üretim Projesi ile ilk etapta düşük ölçekli ilk üretim faaliyetlerinin yerine getirilmesi hedeflenmekte. Ayrıca Volt Savunma ile Kontrol Tahrik Bütünü Üretimi ve Bütünlemesi Sözleşmesi; Uzay ve Savunma Teknolojileri – SDT ile Aviyonik Sistem Bütünü Üretimi ve Bütünlemesi Sözleşmesi imzalandı.

Prof. Dr. Mandal: “Bu protokoller Türkiye’nin savunma sanayii alanında önemli birer adım”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye’nin savunma sanayii alanında güçlü bir aktör olması için iş birliklerinin ve çalışmaların önemine vurgu yaptı. Türkiye’nin savunma kabiliyetlerini güçlendirmek ve tam bağımsız bir Türkiye vizyonunu gerçekleştirmek için bu tür iş birliklerinin önemli olduğunu belirten Mandal, “Bu protokoller, Türkiye’nin savunma kabiliyetlerini sanayii alanında önemli adımlar attığını göstermektedir. Bu protokoller, Türkiye’nin savunma kabiliyetlerini daha da güçlendirecek ve ülkemizin savunma sanayii sektöründe büyümesine katkı sağlayacak. İş birlikleri ile daha da güçlü bir şekilde Ülkemiz, Tam Bağımsız Türkiye vizyonuna ilerliyor.” dedi.

TÜBİTAK MAM, MSB VE HAVELSAN arasında KBRN Savunma İş Birliği İçin İmzalar Atıldı

Milli Savunma Bakanlığı Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Savunma Dairesi Başkanlığı, TÜBİTAK MAM ve HAVELSAN A.Ş. arasında, “Kimyasal ve Biyolojik Milli Savunma Ürünlerinin KBRN Bilgi Sistemine Entegrasyonu”na İlişkin Protokol, 16’ncı Uluslararası Savunma Fuarı IDEF-23’te imzalandı.

Projede KBRN savunmasının önemli bileşenlerinden biri olan tespit ve teşhis kapsamında “İçme Sularında Kimyasal Savaş Ajanları için Tespit ve Teşhis Sistemi” ve çevresel (hava, toprak su vb.) örneklerden biyolojik ajanların tespiti için sensör, hızlı test ve tanı kitleri son ürün olarak elde edilecek.

MSB, HAVELSAN A.Ş. ve TÜBİTAK MAM arasındaki iş birliği protokolü ile projede geliştirilmekte olan tanı ve tespit sistemlerinin, KBRN olayı öncesi hazırlık aşamasından başlayarak, olaya müdahale ve olay sonrası iyileştirme faaliyetlerinin tüm süreçlerin otomasyonunu gerçekleştiren, hem ayrı ayrı hem de birlikte çalışabilen tespit ve teşhis sistemleri ile gerçek zamanlı entegrasyon ve izleme yapan, raporlama ve ikaz sağlayan HAVELSAN KBRN Mentor Bilgi Yönetim Sistemine bütünleştirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. Tanı ve tespit sistemlerinin Bilgi Yönetim Sistemi’ne dahil edilmesini mütakiben, MSB tarafından bütünleşik sistemin kritik tesisler başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara yaygınlaştırılması sağlanacak.

İmzalanan bu protokol ile KBRN tehdit ve tehlikelerine karşı can ve mal kaybının en aza indirgenmesi, KBRN savunmasında rol alacak, askeri ve sivil tüm unsurların ihtiyaçlarını aynı çatı altında karşılayacak uçtan uca çözümlerin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

TÜBİTAK BİLGEM’den Stratejik İş Birlikleri

Türkiye’nin savunmasına kritik yetenekler kazandıran TÜBİTAK BİLGEM fuarda savunma konularında iş birliklerine imza attı.

Düzenlenen törenlerde TÜBİTAK BİLGEM Milli Savunma Bakanlığı Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Savunma Dairesi Başkanlığı, HAVELSAN ve Suudi Arabistan’ın savunma kuruluşu INTRA ile stratejik iş birliği protokolleri imzaladı.

Milli Savunma Bakanlığı KBRN Daire Başkanlığı ile TÜBİTAK BİLGEM arasında imzalanan “KBRN Savunmasına Yönelik İşbirliği Protokolü” ile birlikte bu çalışmalardan elde edilecek kazanımların KBRN savunması için askeri/sivil sistemlerin geliştirilerek üretildiği çalışmalar yapılacak.

Protokol ayrıca Türkiye’nin ulusal savunma ürünlerini kendi imkânlarıyla geliştirerek dışa bağımlılığını azaltmasında büyük rol oynarken, savunma sanayisi için de yerli teknolojiler, desteklenmiş oluyor.

TÜBİTAK BİLGEM’İN Lazer Teknoloji ve Yetenekleri Uluslararası Alanda

TÜBİTAK BİLGEM IDEF 2023 kapsamında uluslararası alanda da iş birlikleri gerçekleştirdi.

Suudi Arabistan’ın önemli savunma kuruluşlarından INTRA Defense Technologies ile TÜBİTAK BİLGEM arasında elektronik harp teknolojileri konusundaki eğitimler üzerine iş birliği sözleşmesi, lazer teknolojileri konularında ortak Ar-Ge çalışmaları yapmak üzere iyi niyet sözleşmesi imzalandı. TÜBİTAK BİLGEM ayrıca HAVELSAN ile Katar’da beraber çalışma yapmak üzere “Elektronik Harp Laboratuvarları ve Eğitim Ürün ve Hizmet Tedariği Sözleşmesi” de imzaladı.

Kaynak: TÜBİTAK