Şimdi yükleniyor

Sinop’ta “Türk Dünyası ve Lider Ülke Türkiye Vizyonu” Anlatıldı

sinopta turk dunyasi ve lider ulke turkiye vizyonu anlatildi

Sinop’ta “Türk Dünyası ve Lider Ülke Türkiye Vizyonu” Anlatıldı

Sinop Valiliği himayelerinde, Sinop Üniversitesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğinde, Prof. Dr. Ruhi ERSOY’un katılımlarıyla “Türk Dünyası ve Lider Ülke Türkiye Vizyonu” konulu konferans düzenlendi.

Sinop Kültür Merkezinde düzenlenen programa; Vali Erol KARAÖMEROĞLU, Başsavcı
Mesut PEKTAŞ, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Nihat DALGIN, Vali Yardımcıları, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Kurum Amirleri, Siyasi Parti ve STK Temsilcileri, akademik-idari personel, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Program, Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Sayın Çağrı ŞEN, Dr. Öğr. Üyesi Sayın Ebru ŞEN, İlahiyat Fakültesi Öğr. Gör. Sayın Hasan Kemal BIYIK, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğrencilerinden Cem Can ÇİLİNGİROĞLU ve Gonca Gül ER’in sunduğu müzik dinletisiyle başladı.

DRK 8725

Ardından 2023’e Doğru Türkiye ve Türk Dünyasının dünü, bugünü ve geleceği üzerine söyleşi gerçekleştiren Prof. Dr. Sayın Ruhi ERSOY, dünyanın pek çok noktası üzerinde yaşanan gelişmeler ile birlikte Türkçenin güçlü yapısına ve bunun Türk dünyası üzerindeki birlikteliğine değinerek Türkiye’nin bu bağlamdaki önemini örneklerle anlattı.

Ersoy, “Türkiye’nin kendi içinde yaşadığı gelişmeler ile Türk dünyasında yaşananlar tıpkı Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 yıldız ve ortasındaki güneş gibi kaderi birbirine bağlıdır. Günümüz dünyasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi kararlarını kendi aldığı, uluslararası dünya sisteminin çöktüğü, Türk devlet teşkilatı ile Türk devletlerinin güç kazandığı bir sürece girilmiştir. Bu arma bizim ne kadar köklü bir devlet olduğumuzu ve sahip olduğumuz misyonun önemini göstermektedir.” dedi.

Türkiye’nin son yıllarda karşılaştığı terör olayları karşısındaki başarılı tutum ve kararlı duruşuna vurgu yapan Ersoy, bunun önemini katılımcılara izlettiği videolarla gösterdi.

Program sonunda Vali Erol KARAÖMEROĞLU ve Rektör Prof. Dr. Nihat DALGIN, verdiği değerli bilgiler için Prof. Dr. Ruhi ERSOY’a teşekkür ederek, hediye takdiminde bulundu.