Şeki İpekyolu Festivali’nde, Özbekistan Günü Coşkusu

Şeki İpekyolu Festivali’nde, Özbekistan Günü Coşkusu

TÜRKSOY, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Azerbaycan Bestekarlar İttifakı ve Şeki Valiliği iş birliğinde düzenlenen “12. Şeki İpekyolu Uluslararası Müzik Festivali”nde Özbekistan Günü coşkusu yaşandı.

2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şeki’de gerçekleştirilen ve düzenlendiği yıldan itibaren TÜRKSOY tarafından katkı sağlanan festivale, bu yıl TÜRKSOY davetlisi olarak Özbekistan’ın Taşkent Vilayeti Filarmonisi “Nurefşan” Sanat Topluluğu katıldı. Festivalin dördüncü gününde sahne alan topluluk, sergiledikleri Özbekistan’a  özgü müzik, şarkı ve danslarla Şekili sanatseverlerin hafızasından uzun süre silinmeyecek anı bıraktı.

 Birer birer sahne alan solistler ve onlara eşlik eden rengarenk kıyafetli dansçılar “Marhal” Amfitiyatrosu sahnesini renk cümbüşüne dönüştürdü.

Güçlü seslere sahip sanatçıların söylediği Özbekistan’a özgü şarkılar Şekili sanatseverler tarafından ilgiyle dinlendi.

Özbekistan’ın millî müzik aleti doyra ile yapılan ve 7 farklı doyranın kullanıldığı performans işleyicilerden güçlü alkış aldı.

Konser sonunda sahneye çıkan Şeki Valisi Elhan Usubov, Azerbaycan Bestekarlar İttifakı Başkanı Firengiz Alizade ve Azerbaycan’ın TÜRKSOY Ülke Temsilcisi Elçin Gafarlı, Özbekistan Heyet Başkanı, Taşkent Vilayeti Kültür ve Turizm Başkanı Avazbek Şomurodov’a Festivalin sembolünü ve TÜRKSOY Plaketlerini takdim ettiler.

Avazbek Şomurodov ise Usubov ve Gafarlı’ya geleneksel Özbek Çapanı, Firengiz Alizade’ye hatıra tabağı hediye etti.

Kaynak: TÜRKSOY