Şimdi yükleniyor

Saraybosna’da Yunus’un İzinde Şiir ve Müzik Dinletisi Gerçekleştirildi

saraybosnada yunusun izinde siir ve muzik dinletisi gerceklestirildi

Saraybosna’da Yunus’un İzinde Şiir ve Müzik Dinletisi Gerçekleştirildi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Yunus Emre Enstitüsünce “Yunus’un İzinde” adlı şiir ve müzik dinletisi düzenlendi.

Saraybosna Orduevi Konser Salonu’nun ev sahipliği yaptığı programa, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Bosna Hersek Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Mehmet Akif Yaman, Türk kurumlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Programda Yunus Emre’nin şiirlerini seslendiren Serdar Tuncer, kıssalar ve tasavvuf büyüklerinin hayatlarından anekdotlar da paylaştı.

Bosna Hersekli sanatçı Zejd Soto, “Aşkın Aldı Benden Beni”, “Gönüller Yapmaya Geldim”, “Bir Kez Gönül Yıktın ise”, “Miskinlikte Buldular”, “Hak Çalabım Hak Çalabım”, “Gel Gör Beni” gibi Yunus Emre’nin dünya görüşünün derinliğini yansıtan eserlerini seslendirdi.

Serdar Tuncer, Yunus Emre’nin şiirini ve felsefesini dünyanın dört bir yanına taşımak istediklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Yunus’un çağrısına her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz’ sadece şu dörtlüğü anlasak ve anlatsak dünyada pek çok şey farklılaşır. Biz dünyanın dört bir tarafına Yunus’un sekiz asır evvel yaptığı ama hâlâ taze olan aşk ve muhabbet çağrısını taşımaya gayret ediyoruz. Bahanemiz biraz şiir oluyor, biraz güzel ilahiler oluyor ve biraz sohbet oluyor.”

Program kapsamında düzenlenen sertifika töreninde ise Bosna Hersek Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Mehmet Akif Yaman tarafından Türkçe kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

Koordinatör Yaman, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kapsamında düzenledikleri resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren kişilere hediyelerini takdim ettiklerini belirterek “130’a yakın kursiyerimiz, Türkçe kurslarını tamamlayarak sertifika almaya hak kazandılar.” ifadesini kullandı.