Şimdi yükleniyor

Saraybosna’da “Bağlılık Aslı” Filmi Gösterildi

saraybosnada baglilik asli filmi gosterildi

Saraybosna’da “Bağlılık Aslı” Filmi Gösterildi

Senaristliğini ve yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu’nun üstlendiği “Bağlılık Aslı” filmi, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Saraybosna Büyükelçiliği, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü ve Türk Hava Yollarının iş birliğinde Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları kapsamında “Bağlılık Aslı” filmi gösterildi.

Bosna Hersek’te köklü bir sinema geçmişi bulunduğunu ve “Bağlılık Aslı” filminin Saraybosna’da ilk kez gösterildiğini belirten Semih Kaplanoğlu, “Benim için bu filmi burada göstermek gerçekten heyecan verici. Dünyanın içinde bulunduğu bu zor süreçte sanat, her zaman insan olmayı hatırlattığı için önemli bir alandır. Bu zor günlerde seyircileri biraz olsun hayata bağlayacak konulardan bahsetme imkânı bulacağız.” diye konuştu.

Türkiye ve Bosna Hersek arasında kültürel benzerliklerin bulunduğunu dile getiren Kaplanoğlu, “Türkiye ve Bosna Hersek’in iş birliğinde ortak yapımlar ve filmler hazırlamak mümkün olabilir. Gençlerin, gerçekleştirilebilecek bu iş birlikleri çerçevesinde neler yapılabileceği konusunda düşünmesi ve çalışması lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Etkinliğe, T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Mehmet Akif Yaman, Türk kurumların temsilcileri, sinemaseverler ve davetliler katıldı.

Film gösteriminin ardından gerçekleştirilen soru-cevap bölümünde Semih Kaplanoğlu, izleyenlerin sorularını yanıtladı.

Kaynak: Yunus Emre Enstitüsü