Şimdi yükleniyor

Rusya’da Türkçeye Yoğun İlgi

rusyada turkceye yogun ilgi

Rusya’da Türkçeye Yoğun İlgi

Yunus Emre Enstitüsü tarafından yurt dışında gerçekleştirilen kültürel diplomasi, eğitim diplomasisi, bilim diplomasisi, dijital diplomasi ve gastrodiplomasi faaliyetleri aracılığıyla dünya çapında “Türkçe öğrenmenin nedenleri” gün geçtikçe ivmelenerek artıyor.

Türkiye’nin doğal güzellikleri, kültürü ve sanatı ile Türkçe başta olmak üzere Türkiye’ye has birçok hayranlık uyandırıcı unsur, farklı ülkelerde olduğu gibi Rusya’da da Türkçe öğrenmeye olan ilgiyi katbekat artırıyor.

“TÜRKİYE’Yİ VE TÜRKLERİ ÇOK SEVİYORUZ”

Moskova Yunus Emre Enstitüsü kursiyerleri ile yapılan röportajda kursiyerlerin Türkçe öğrenme sebepleri arasında Türkiye sevgisi, Türklerin güler yüzlü ve misafirperver olması ile Türkiye’de yaşama hayalleri ilk sıralarda yer alıyor.

“GELECEKTE TÜRKİYE’YE TAŞINMAYI VE ORADA ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORUM”

Türkçe öğrenen kursiyerlerden Aibulatova, “Birkaç defa Türkiye’yi ziyaret ettim ve İstanbul’a gittim. Türkiye’ye hayranım ve Türkiye’yi çok seviyorum. Ben çocuk doktoruyum ve gelecekte Türkiye’de çalışmayı düşünüyorum. Bu yüzden yaklaşık 3 yıldır Türkçe kurslarına katılıyorum. Gelecekte Türkiye’ye taşınmayı ve orada çalışmayı düşünüyorum.” dedi.

Türkçe öğrenen diğer kursiyer Valieva ise “2014 yılında Mevlana Öğrenci Değişim Programı ile Eskişehir’e gittim. Eskişehir’de Türk dili ve edebiyatı alanında eğitim aldıktan sonra Tataristan’ın başkenti Kazan’a döndüm. Orada Türkçemi geliştirmek için Yunus Emre Enstitüsüne gittim. Kazan’dan sonra Moskova’ya taşındım ve şimdi burada Türkçe öğrenmeye devam ediyorum.”

“TÜRKÇE MASAL GİBİ BİR DİL”

Valieva, Türkçe öğrenme sebebine ilişkin “Çünkü ben Tatar’ım. Tatarca ve Türkçe birbirine çok benziyor. Benim için Türkçe masal gibi bir dil ve Türkçeyi çok seviyorum. Bu yüzden Türkçe öğrenmeye devam ettim.” şeklinde konuştu.

“TÜRKÇE ÖĞRENMEK İÇİN BİRÇOK SEBEBİM VAR”

Diğer bir kursiyer Takiev, “Türkiye’yi çok seviyorum, orada arkadaşlarım yaşıyor. Onlarla sık sık konuşuyorum ve buluşuyoruz. Ben Türklere hayranım. Türkler çok misafirperver, yardımsever ve güler yüzlü. Bu yüzden Türkçe öğrenmeye karar verdim. Aslında Türkçe öğrenmek için birçok sebebim var. Gelecekte Türkiye’ye taşınmayı düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Kursiyer Polyakova ise “Türkçe benim için güzel bir dil. Bu yüzden Türkçe öğrenmeye karar verdim. Ayrıca Rusya ve Türkiye arasında yakın ilişkiler olduğu için de bu dili öğreniyorum. Gelecekte Türkiye’de eğitim almak ve çalışmak istiyorum.” dedi.

“İSTANBUL KALBİMDE KALDI”

Türkçe öğrenen kursiyer Russu, “Türkçe öğrenmeye karar verdim çünkü yabancı dil öğrenmeyi çok seviyorum. Daha önce birkaç dil öğrendim ama çocukluğumdan beri Türkiye’ye gittiğimden Türkçe, benim için ayrı bir dil. Türkiye güzel bir ülke. Türkiye’deki şehirlerden özellikle İstanbul kalbimde kaldı. Ben seyahat etmeyi de çok seviyorum. Yaklaşık 25 ülke gezdim ama İstanbul’un ayrı bir enerjisi var. İstanbul’u ve Türkiye’yi sevdiğim için Moskova Yunus Emre Enstitüsü açıldığı zaman Türkçe öğrenmek için kaydoldum. Şu an Türkçe öğreniyorum ve çok mutluyum.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRK DİZİLERİ TÜRKÇE ÖĞRENMEYE TEŞVİK EDİYOR

Moskova Yunus Emre Enstitüsü, Rusya’da televizyon kanallarında yayınlanan Türk dizileri Rusları Türkçe öğrenmeye teşvik ettiğinden 2023 yılında Türkçe kurslarının sayısını artırmayı hedefliyor.

“RUSYA’DA TÜRKÇEYE KARŞI YOĞUN BİR İLGİ VAR”

Moskova YEE Koordinatörü Mehmet Ülker, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Rusya’da Türkçeye karşı yoğun bir ilgi var. Son zamanlarda Türkçeye olan ilginin arttığına şahit olmak bizi çok mutlu ediyor. Bu talebe binaen Enstitü olarak, 2023 yılında Türkçe öğrenen kursiyer sayısını katlayarak artırmayı hedefliyoruz. Rusya’da Türkçe öğretimi faaliyetlerinin yanı sıra iki ülke arasında iş birliğinin güçlendirilmesi ve kültürel etkileşiminin artırılması hususlarında gastronomiden geleneksel Türk el sanatlarına birçok alanda etkinlik gerçekleştireceğiz.” değerlendirmelerinde bulundu.

TÜRKİYE’YE AÇILAN KAPI: MOSKOVA YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ

Moskova Yunus Emre Enstitüsü, 2017 yılından itibaren Rusya genelinde yürüttüğü Türkçe öğretimi faaliyetleri ve kültürel etkileşim etkinlikleri vasıtasıyla Türkiye’ye ve Türk kültürüne hayranlık duyan Ruslar için bir cazibe merkezi hâline geldi.