Şimdi yükleniyor

Rauf R. Denktaş’ın 100. Yılı Anma Toplantısı: Bir Devlet Adamının ve Sanatçının Hatırası

rauf r denktasin 100 yili anma toplantisi bir devlet adaminin ve sanatcinin hatirasi

Rauf R. Denktaş’ın 100. Yılı Anma Toplantısı: Bir Devlet Adamının ve Sanatçının Hatırası

Ankara, 20 Şubat 2024 – TÜRKSOY Genel Sekreterliği konferans salonunda düzenlenen özel anma toplantısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın doğumunun 100. yılında sanatçı kişiliği ile de anıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Konukoğlu, Denktaş’ın çok yönlü kişiliğini vurgulayarak, “Üstün bir diplomatik zekaya sahipti, cesurdu, bir milletin varoluş mücadelesinin en ön safındaydı.” ifadelerini kullandı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, konuşmasında Denktaş’ın ülkesinin varlığı, bütünlüğü ve bağımsızlığı için verdiği onurlu mücadeleyi vurgulayarak, “Denktaş, insan olmanın, aile olmanın tüm değerlerini üstünde toplayan müstesna bir dava adamıydı, Kıbrıs Türk Halkının ve Türk Milletinin kalbinde sonsuza kadar yaşayacak.” dedi. Raev ayrıca, Denktaş’ın sanatçı kimliği ile Türk Dünyası ortak kültürüne önemli katkılarda bulunduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise Denktaş’ı sadece devlet adamı olarak değil, aynı zamanda sanatçı kimliği ile anmak için toplandıklarını söyledi ve “Denktaş’ın en önemli sanat eseri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetidir.” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Kıbrıs Türk Halkı bağımsızdır, özgürdür, hürdür. Türk Dünyası yeri geldiğinde tek bir vücuttur. Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarıyla Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sn. İlham Aliyev beni Şuşa’da bir devlet başkanı olarak ağırlayacağını belirtti. Bu miras Rauf Denktaş’ın mirasıdır.” ifadeleriyle Denktaş’ın mirasını vurguladı.

KKTC Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Denktaş’ın sadece bir devlet adamı değil, aynı zamanda barış savunucusu olduğunu belirtti ve “Rauf Denktaş’ın, KKTC’nin kurulmasına öncülük eden büyük bir lider olduğunun altını çizdi. 

KKTC Eski Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ise babasının gerçek sanatının diplomasi olduğunu vurgulayarak, “Vatan savunmasında ortaya koyduğu kıvrak zekâsı ve cesareti; şairliği ve fotoğraf sanatçılığının yanında zikredilmesi gereken en önemli özelliğidir.” şeklinde konuştu.

TRT Avaz tarafından çekilen Rauf R. Denktaş konulu kısa belgesel filmin izlenmesinden sonra Rauf Denktaş’ın hayatı ve sanatçı kişiliği konulu panelde söz alan Mehmet Gökyiğit, Rauf Denktaş’ın sanatı ve fotoğrafları üzerine konuşurken, Şirin Zaimağaoğlu Denktaş’ın kaleme aldığı şiirlerden örnekler okudu. Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu ise yaptığı konuşmada Rauf Denktaş’ın bir romanı ve on bir ciltten oluşan geniş bir anı külliyatı olduğunun altını çizerek yakın siyasi tarihimiz açısından bu eserlerin öneminden bahsetti. 

Katılımcılara plaket ve çeşitli hediyelerin takdim edilmesiyle son bulan anma toplantısına katılanlar TÜRKSOY’un bu tür kültürel faaliyetlerinin devamı temennisinde bulundular.