Şimdi yükleniyor

Öğrencilerimizin Olimpiyat Başarıları Artarak Sürüyor

ogrencilerimizin olimpiyat basarilari artarak suruyor

Öğrencilerimizin Olimpiyat Başarıları Artarak Sürüyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Polonya’nın Katowice kentinde 10-20 Ağustos 2023 tarihleri arasında düzenlenen 16. Uluslararası Astronomi ve Astrofizik Olimpiyatında (IOAA 2023) Türkiye’yi temsil eden öğrencilerin 1 gümüş, 3 Bronz madalya ve 1 Mansiyon ödülü kazandığını açıkladı. Bakan Kacır, Macaristan’ın Szeged kentinde 28 Ağustos – 4 Eylül 2023 tarihlerinde düzenlenen 35. Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil eden öğrencilerin de 1 gümüş ve 3 bronz madalya kazandığını kaydetti.

“İlk Kez Katıldık”

Kacır, “TÜBİTAK BİDEB bünyesinde yürütülen 2202 Bilim Olimpiyatları programı kapsamında Astronomi ve Astrofizik dalında ülkemizi uluslararası arenada temsil etmek üzere yetiştirilen genç bilim insanlarımız katıldıkları olimpiyatta bayrağımızı gururla dalgalandırdı. TÜBİTAK olarak ilk kez katıldığımız olimpiyatta, Ülkemizi temsil eden öğrencilerden; Tuna Tülümen Gümüş Madalya, Egemen Sarıtekin, Mehmet Öztürk ve Yiğit Karaca Bronz madalya, Kaan Üstün mansiyon ödülü kazandı.” dedi.

“’Türkiye Yüzyılı’nı inşa ederken en büyük güvencemiz siz gençlerimiz olacaksınız”

89 ülkeden 355 öğrencinin katıldığı 35. Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatı’nda Ülkemizi temsil eden öğrencilerden; Fatih Solak gümüş madalya, Cengiz Eray Aslan, Çağan Ahmet Yanmaz ve Berke İnan Tol bronz madalya kazandığına işaret eden Bakan Kacır, “Ülkemizin bilim dünyasında yarınlarının teminatı olan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Tüm bu başarılar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı liderliğiyle birlikte, yıllardır ortaya koyduğu siyasi irade ve Türkiye’ye çizdiği vizyon sayesindedir. Şimdi biz uzay alanındaki yetkinliklerimizi çok daha ileri noktalara taşımak istiyoruz. Uzayı sadece birkaç ülkenin oyun sahası olmaktan çıkarmayı hedeflediğimiz ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa ederken en büyük güvencemiz siz gençlerimiz olacaksınız. Bu vizyon ile sistematik ve kararlı bir şekilde gençlerimize yatırım yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu ile gençlere sağladıkları desteğin süreceğini belirten Bakan Kacır, olimpiyatlara katılarak ülkeyi gururlandıran tüm öğrencileri, ailelerini, öğretmenlerini ve emeği geçen herkesi canı gönülden tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

“Bu başarılar duyduğumuz güvenin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gösterdi”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, coğrafyamız ve kültürümüzün; gökbilim alanında asırlar önce bütün dünyanın örnek aldığı astronomları, bilim insanlarını yetiştirdiğine, dünyanın ilk ve örnek gösterilen rasathanelerini ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek “Gençlerimizin ilk kez katıldığımız bir organizasyonda elde ettikleri başarılar onlara duyduğumuz güvenin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gösterdi. Biz TÜBİTAK olarak, gençlerimizi geleceğin bilim insanları olarak yetiştirmeye ve onlara destek olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

35. Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatı’nda kazanılan başarılardan duyduğu gurur ve mutluluğu da paylaşan Prof. Dr. Mandal, ” Ülkemizi en iyi şekilde temsil eden geleceğin bilim insanı adayı milli takım öğrencilerimizi, ailelerini, öğretmenlerini ve başta Komite Başkanımız olmak üzere eğitimlerde görev alan tüm komite üyelerimizi tebrik ediyorum. Kazandıkları madalyalarla bizler için gurur kaynağı oldular.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: TÜBİTAK