Şimdi yükleniyor

Nazarbayev’in “Elbaşı” Unvanı Geri Alındı

nazarbayevin elbasi unvani geri alindi

Nazarbayev’in “Elbaşı” Unvanı Geri Alındı

Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in “halkın lideri” anlamına gelen “elbaşı” unvanını kaldıran kanun onaylandı.

Kazakistan Anayasa Mahkemesi’nin konuya ilişkin açıklamasında, “Kazakistan Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in “Elbaşı” unvanının Kazakistan Cumhuriyeti’nin yürürlükteki kanununda hiçbir dayanağı olmadığının kabul edilmesi üzerine hükümsüz olarak kabul edildi ve “Elbaşı” unvanı tamamen kaldırıldı.” ifadeleri kullanıldı.

Kazakistan Anayasa Mahkemesi, 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan referandum sonucunda İlk Cumhurbaşkanı Elbaşı Nursultan Nazarbayev’in statü ve yetkilerinin anayasa hukuku ile düzenlenebilme imkanı, ömür boyu Anayasa Konseyi üyeliği, özel imtiyazlarının yanı sıra Nazarbayev’in arka arkaya iki defadan fazla Cumhurbaşkanı olması ile ilgili kanunun anayasadan tamamen kaldırıldığını hatırlattı.

NAZARBAYEV’İN ÖMÜR BOYU SİYASİ YETKİLERİ KALDIRILDI

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in siyasi yetkilerini kaldıran kanunu onaylamıştı. Böylece Nazarbayev’in Kazakistan Güvenlik Konseyi ve Halk Asamblesi’ndeki “ömür boyu başkanlık” yetkileri kaldırılmıştı. Diğer yandan ülkenin iç ve dış politikasına dair devlet girişimlerinin Nazarbayev ile kararlaştırılmasını öngören madde de çıkartılmıştı.

Kazakistan’ı yaklaşık 30 yıl yöneten Nursultan Nazarbayev, 2019’da Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etti ancak Kazakistan Güvenlik Konseyi ve Kazakistan Halk Asamblesine ömür boyu başkanlık yapma hakkını saklı tutuyordu.