Şimdi yükleniyor

Lübnan’da Türkiye’deki Depremzedeler İçin 1 Ton İnsani Yardım Malzemesi Toplandı

lubnanda turkiyedeki depremzedeler icin 1 ton insani yardim malzemesi toplandi

Lübnan’da Türkiye’deki Depremzedeler İçin 1 Ton İnsani Yardım Malzemesi Toplandı

Yunus Emre Enstitüsü, dünyanın farklı coğrafyalarında bulunan yurt dışı temsilciliklerinde Büyükelçilikler ve Konsoloslukların eş güdümünde Türkiye’deki depremzedelere destek olmak için yardımların toplanması ve Türkiye’ye gönderilmek üzere hazırlanmasına yönelik çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

image00004Lübnan’da, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’deki depremzedelerin barınma ve yiyecek ihtiyacının karşılanmasına yönelik 1 ton insani yardım malzemesi toplandı.

T.C. Beyrut Büyükelçiliğinin öncülüğünde, Beyrut Yunus Emre Enstitüsü, Türk İşbirliği ve Koordinasyonu Ajansı Başkanlığı (TİKA) Beyrut Ofisi ve Türk Hava Yollarının desteğiyle Lübnanlılar tarafından Türkiye’deki depremzedeler için toplanan insani yardım malzemeleri Türkiye’ye ulaştırılacak.

T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, “Lübnan, 2019 yılından beri ciddi bir ekonomik ve mali kriz içerisinde olsa da hem Lübnan Devleti’nin hem de Lübnan’daki dostlarımız ve burada yaşayan vatandaşlarımızın ciddi anlamda yardım etmeye çabaladıklarını gözlemliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Lübnan Devleti’nin şu ana kadar 3 arama kurtarma ekibini Türkiye’ye gönderdiğini hatırlatan Ulusoy, “Bugüne kadar yarım tonluk insani yardımı Adana’ya gönderme imkânımız oldu. Bugün de 1 tondan oluşan battaniye, ısıtıcı gibi barınma ihtiyacını karşılayacak malzeme ve yiyeceği, Türk Hava Yolları ile koordinasyon içerisinde ülkemize ulaştırmayı planlıyoruz.” dedi.

Büyükelçi Ulusoy, gösterdikleri dayanışmadan dolayı Lübnanlılara müteşekkir olduklarını dile getirdi.

BEYRUT YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ KURSİYERLERİ DESTEK OLDU

Beyrut Yunus Emre Enstitüsü bünyesindeki Türkçe kurslarına katılan kursiyerler, imkânları dâhilinde Türkiye’deki depremzedelere yardım etmek için düzenlenen yardım kampanyasına destek verdi.

Beyrut Yunus Emre Enstitüsü Koordinatör Vekili Duygu İtani, Enstitü kursiyerlerinin ve yakınlarının nakdî yardımda da bulunduğunu söyledi.

Koordinatör Vekili İtani, nakdî yardımın yanı sıra Beyrut Yunus Emre Enstitüsünde giysi, battaniye ve ısıtıcının yanı sıra erzak yardımının da toplandığının altını çizdi.