Şimdi yükleniyor

Kırgız Yazılı Edebiyatının Kurucusu Moldo Niyaz’a İthafen Hazırlanan 5 Kitap Tanıtıldı

kirgiz yazili edebiyatinin kurucusu moldo niyaza ithafen hazirlanan 5 kitap tanitildi

Kırgız Yazılı Edebiyatının Kurucusu Moldo Niyaz’a İthafen Hazırlanan 5 Kitap Tanıtıldı

Kırgızistan’ın Kadamcay şehrinde, Kırgız yazılı edebiyatının kurucusu, aydın, âlim ve şair Moldo Niyaz’ın hayatı ve eserleriyle ilgili 5 farklı kitabın tanıtımı gerçekleştirildi. 

Yaklaşık 4 bin kişinin katılımıyla Kadamçay Merkez Stadyumu’nda gerçekleştirilen tanıtım etkinliğine, Kırgız Cumhurbaşkanı Batken Bölgesi Temsilcisi Abdikarim Alimbaev, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev, Cumhurbaşkanı Danışmanı Nişanbek Koçkorov, ünlü tarihçi Kıyas Moldokasımov, İlçe Kaymakamı Kutpidin Şakirov, kitapların hazırlanmasında emeği geçenler  ve “Moldo Niyaz Mirası” Vakfı üyeleri yer aldı.

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan hatipler Moldo Niyaz’ın hayatı, sanatı, onun kaleme aldığı şiirlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler aktardı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev burada yaptığı konuşmasında, “Moldo Niyaz, sadece Kırgız edebiyatının değil, Türk edebiyatının da ölümsüz bir yıldızı, Kırgız halkının ve Orta Asya Türk halklarının özgürlüğü için mücadele eden tanınmış bir insandır.” dedi. 

Moldo Niyaz’ın eserlerinin daha önce de TÜRKSOY tarafından Türkiye Türkçesi’ne çevrildiğine vurgu yapan Sultan Raev,  TÜRKSOY faaliyetleri kapsamında Moldo Niyaz ve eserine ilişkin Türkiye, Özbekistan ve Kazakistan’da uluslararası düzeyde etkinlikler düzenleyeceklerini belirtti. 

Kırgız Türkolog Dr. Gülzada Nurmamatova tarafından Kırgız Türkçesi’nden Türkiye Türkçesi’ne çevrilen Moldo Niyaz’ın “Sanat Digarasttar” kitabı, TÜRKSOY’un desteğiyle Ankara’da basıldı.

Kaynak: TÜRKSOY