Şimdi yükleniyor

İstanbul Photo Awards (IPA) Sergisi New York ve Londra’da Açıldı

istanbul photo awards sergisi new york ve londrada acildi

İstanbul Photo Awards (IPA) Sergisi New York ve Londra’da Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın destekleriyle Anadolu Ajansı (AA)’nın düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması “İstanbul Photo Awards 2023” New York ve Londra’da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

TİKA ve Türk Hava Yollarının (THY) destekleriyle düzenlenen ve bu yıl 9.cusu gerçekleştirilen serginin ilk aşaması 01-08 Kasım 2023 tarihleri arasında Amerika’nın Başkenti New-York’ta gerçekleştirilmiş olup; sergi kapsamında 29 fotoğrafçıya ait esere yer verilmişti. İkinci aşaması 05-15 Aralık 2023 tarihleri arasında İngiltere’nin Başkenti Londra’da gerçekleştirilen sergide yine 29 fotoğrafçıya ait esere yer verilirken, söz konusu yarışmanın önceki yıllarında “Filistin” konulu çalışmalarıyla dereceye giren sanatçıların fotoğraflarına da ayrıca yer verildi.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz, Londra YEE Müdürü Mehmet Karakuş’un yanı sıra bu yıl yarışma kapsamında ödül kazanan Alex Broadway ile çok sayıda davetli katıldı.

Ziyaretçiler, sergide, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan Filistin’de yaşananlara, Nijerya’daki çocuk kaçakçılığına, lityum kaynaklı çevresel değişimlerden Tayland’daki doğal yaşam çalışmalarına, Katar’daki Dünya Kupası’ndan Portekiz’deki boğa güreşlerine, Arktik Denizi’ndeki buz kırıcılardan Afrika kıtasındaki albinoslara kadar, geçen yılın küresel olaylarını ele alan fotoğrafları inceleme fırsatı buldu.

Yarışmada toplam 10 kategoride 29 fotoğrafçı ödül kazandı. Uluslararası jüri, 2023 yılında “Yılın Fotoğrafı” ödülüne European Pressphoto Agency (EPA) fotoğrafçısı Sergey Kozlov’un “Ukrayna-Rusya Savaşı” başlıklı eserini layık gördü.

Anadolu Ajansı tarafından 2015’ten bu yana her yıl prestiji artan uluslararası haber fotoğraf yarışması “Istanbul Photo Awards (IPA)” düzenlenmekte olup ülkemizin önemli kurumlarının da desteğiyle düzenlenen yarışma kapsamında, duayen fotoğrafçıların ödüllendirdiği ve binlerce fotoğraf arasından dereceye giren kareler daha sonra fotoğraf meraklılarıyla buluşturulmaya devam ediyor.

Kaynak: TİKA