Şimdi yükleniyor

İrlanda Türkleri Drogheda United F.C. Futbol Klübü

rlanda turkleri drogheda united f c

İrlanda Türkleri Drogheda United F.C. Futbol Klübü

Zor zamanlarda inanç farkı gözetmeksizin dünyanın farklı yerlerine uzanan Türk’ün yardım elinin bir kasaba halkı ve futbol takımını nasıl etkilediğinin öyküsü.

“Plevne’den Fordingbridge’e Türk Savunması” adlı yazıda Plevne’den İngiltere’nin Hampshire Kontluğuna yolculuğa çıkmış ve oynadıkları sağlam futboldan ötürü taraftarlarınca Türk olarak anılan Avrupa’nın ilk ay-yıldız logolu takımı Fordingbirdge Turks’ü konu edinmiştik. Şimdi ise zor zamanlarda inanç farkı gözetmeksizin dünyanın farklı yerlerine uzanan Türk’ün yardım elinin bir kasaba halkı ve futbol takımını nasıl etkilediğini göreceğiz.

Patates bitkisi Güney Amerika’daki yerliler tarafından bilinmekte ve çokça tüketilmekteydi. Coğrafî Keşifler sonucu Avrupa’da da ekimi yapılır hâle gelen patates sayesinde nüfusunun beslenme sorununu gideren pek çok ülkede nüfus artışı yaşan­maya başlamıştır. Bu ülkelerden biri olan İrlanda’da patates, halkın temel besin kaynağı hâline gelerek İrlanda kültürünün bir parçası olur.

1845 yılında patateslerde türeyen bir hastalık bu temel besin kaynağının büyük bir bölümünü çürütmek suretiyle kullanılamaz hâle getirerek büyük çaplı bir kıtlığa yol açar. Tam yedi yıl süren bu kıtlık sonucunda meydana gelen salgın hastalık, kitlesel ölüm ve göçler yüzünden adadaki İrlanda nüfusu­ önemli oranda azalır.

1847 yılında İrlanda halkının çektiği acılardan ha­berdar olan Sultan Abdülmecid, Birleşik Krallık vası­tasıyla 10.000 poundluk nakdî yardım yapmak ister ancak İngiliz yönetimi açlıkla boğuşan İrlandalılara yalnızca 2.000 poundluk bir yardım yaptığı için mik­tarın düşürülmesini talep eder. Neticede nakdî yar­dım 1.000 pounda düşürülür ancak 3 gemi, muhtelif gıda ve ilaç maddeleri ile dolu bir şekilde, İrlanda’ya gönderilir. İngiliz yetkililerin Osmanlı gemilerinin Dublin limanına yanaşmasına izin vermemesi üze­rine leventlerimiz Dublin’e 50 kilometre mesafedeki Drogheda limanına yüklerini indirir.

Drogheda halkı zor zamanlarında kendilerine uza­tılan eli unutmaz ve 1919 yılında kurulan Drogheda United’ın amblemi olarak ay-yıldız seçilir. 1975 yılın­da kentin diğer takımı Drogheda F.C. ile birleşerek “Drogheda United F.C.” ismini alan kulüp, 2007’de İr­landa Ligi şampiyonu olur. Kulüp müzesinde ayrıca 2006 ve 2007 Setanta Sports ve 2005 FAI kupaları da bulunmaktadır. Günümüzde İrlanda Birinci Ligin­de mücadele etmekte olan ve taraftarlarınca Turks olarak da anılan kulüp, zaman zaman İrlanda Pre­mier Ligine çıkarak İrlanda’yı Avrupa kupalarında temsil etme hakkı kazanmaktadır.

Bordo-mavili renklere sahip olan Drogheda ile Trabzonspor 2010 yılında resmî olarak kardeş kulüp olmuş, böylece 163 yıl öncesinde başlayan Türk-İr­landalı dostluğu sportif arenada kuvvetlenmiştir. 2010 yılında ülkemizi ziyaret eden eski İrlanda Cum­hurbaşkanı Mary McAleese, Osmanlı Devleti’nin kıtlık zamanı yaptığı yardımın İrlanda halkı tarafın­dan unutulmadığını ve bayrağımızdaki ay-yıldızın bölgenin bir sembolü hâline geldiğini ifade ederek Drogheda’nın ziyaret edilmesi halinde sahada Türk millî takımının futbol oynadığının zannedilebilece­ğini söylemiştir. Bir başka görüşe göre ise kasaba­nın ay-yıldız olan simgesinin tarihi çok daha önce­sine dayanmaktadır.

On yıllarca unutulmayacak bu inayetkâr tavrın neşet ettiği toprakların sahibi olarak güçlü ve zen­gin addedilen devletlerin, Korona salgını dönemin­de büyük bir panikle kendilerine ait olmayan maske ve sağlık malzemelerine el koyduğunu haberlerde büyük bir şaşkınlıkla izledik. Bu süreçte ülkemiz, dünyanın hemen hemen her bölgesine ihtiyaç duyulan malzemeleri büyük bir alicenaplıkla göndermiş ve güzel yorumlar ile muhatap olmuştur. Virüs salgını sırasında İrlan­da’ya gönderilen yardım üzerine kadirşinas Drog­heda United F.C. yetkilileri, kulübün sosyal medya hesabında kıtlık zamanı gönderilen yardımı hatır­latarak Türkiye’ye bir kez daha teşekkür etmiş ve iki ülke arasındaki dostluğu vurgulamıştır.

Fordingbridge, Türklerin yeri geldiğinde zalimlere karşı askerî kabiliyetini ve savaşçılığını; Droghe­da ise Türklerin inanç farkı gözetmeksizin her daim mazluma yardım elini uzatmasını ve merhametini simgelemektedir. Ve evet, futbol asla sadece futbol değildir.

Kaynak: YTB