Şimdi yükleniyor

Erdoğan: “Turizmde çıraklık ve kalfalık aşamamızı bitirdik, ustalık dönemindeyiz.”

turizmde ciraklik ve kalfalik donemini bitirdik ustalik asamasindayiz

Erdoğan: “Turizmde çıraklık ve kalfalık aşamamızı bitirdik, ustalık dönemindeyiz.”

Türkiye Otelciler Federasyonu Ankara’da yapılan 7. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Turizmde artık çıraklık ve kalfalık dönemini bitirdik, ustalık aşamasındayız” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkanlar:

-Ülkemiz dünyanın tüm güzelliklerini kendinde toplamış bir hazineye sahiptir. Dünyada turizm sektörünün büyük atılımlar gösterdiği dönemlerde biz süreci hep geriden takip ettik.

-Bu atılımı ilk kez Özal döneminde başlattık. Sonra bu atılımları hızlandırdık.

-Turist başına harcamanın 1.000 dolara yaklaşması verilen emeklerin karşılığının alınmaya başladığının göstergesidir. Turizm geliri bakımından ülkemizin zirve noktasını yaşıyoruz.

-Sadece turizm sektöründe 143 bin yatak kapasitesini aşkın yatırımlar devam ediyor. Terörden arındırdığımız Güney Doğu Anadolu bölgesi bunlardan biridir. Sağlık turizmi bunlardan biridir.

-Yaşadığımız coğrafyanın kıymetini yeterince bilmiyor olabiliriz ama dışarıdan gelen bu zenginliği hemen farkediyor. Turizmde artık çıraklık ve kalfalık dönemimizi bitirdik, ustalık dönemindeyiz. Ustalığımızı daha iyi konuşturmalıyız.

-Coğrafyanın güzelliklerinden söz ederken, aynı coğrafyanın zorluklarını da göz ardı etmiyoruz.

-Yaşadığımız coğrafyanın kıymetini yeterince bilmiyor olabiliriz ama dışarıdan gelen bu zenginliği hemen fark ediyor. Turizmde artık çıraklık ve kalfalık dönemini bitirdik, ustalık aşamasındayız. Ustalığımızı daha iyi konuşturmalıyız.

-İstanbul’dan Diyarbakır’a, Bursa’dan Van’a pek çok şehrimiz başlı başına turizm değeridir. Turizm sektöründeki gücümüzün giderek farkına varıyoruz.

-Turizmdeki rakiplerimizin küresel kriz etkisiyle irtifa kaybettiği bu dönemde dünya liderliğine yükselme yolumuz açıktır.