Şimdi yükleniyor

Endonezya Temsilciler Meclisi Heyeti TBMM’yi Ziyaret Etti

endonezya temsilciler meclisi heyeti tbmm yi ziyaret etti

Endonezya Temsilciler Meclisi Heyeti TBMM’yi Ziyaret Etti

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Akyürek, TBMM’deki görüşmede, Endonezya heyetini TBMM’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Endonezya’daki tüm siyasi partilerden oluşan heyetin, aynı zamanda Endonezya’nın çoğulculuğunun da göstergesi olduğuna işaret eden Akyürek, Güneydoğu Asya Uluslar Birliğinin en önemli üyesi ve lider ülkesi Endonezya ile Türkiye ilişkilerine çok önem verdiklerini söyledi.

Akyürek, Endonezya’yı sadece dost, kardeş değil, aynı zamanda bölgesel ve küresel refahın, istikrarın, barışın gelişimine katkıda bulunacak önemli bir ülke olarak gördüklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda gerek TBMM Başkanımız gerekse Cumhurbaşkanı’mız değişik zamanlarda Endonezya’yı ziyaret ettiler. 14 Kasım’da Bali’deki G20 zirvesinde Cumhurbaşkanı’mız, Endonezya Cumhurbaşkanı ile önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Biz, Endonezya ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizin daha da gelişmesini arzu ediyoruz. Ticaret hacmimiz yıllar içerisinde belirli artışlar gösterse de bunlar yeterli ölçüde değil. Gerek ekonomik gerekse diğer alanlarda işbirliğimizi güçlendirmek istiyoruz. Ayrıca THY’nin Cakarta ve Bali’ye yönelik frekans hatlarının arttırılması için desteklerinizi bekliyoruz.”

Endonezya Temsilciler Meclisi Üyesi Agustina Wilujeng Pramestuti de ülkesinde 9 siyasi parti olduğunu ve hepsinden birer temsilciyle Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulunduklarını anlattı. Pramestuti, ülkenin gelişimi için tüm partilerinin ortak hareket ettiğinin altını çizdi.

Pramestuti, pandemi sonrasında Endonezya’nın turizm sektöründe yaşanan aksaklıkları gidermek ve azalan turist sayısını arttırmak için bir çalışma yapıldığını, bu konuda Türkiye’nin özellikle turizm alanındaki tecrübelerinden yararlanmak istediklerini dile getirdi.

Türkiye’nin turizm alanında çok başarılı olduğuna dikkati çeken Pramestuti, “İki ülke bu konuda daha çok fikir alışverişi ve tecrübe paylaşımı yapmalı. Sizin başarılarınız bizim için çok önemli. Çünkü Türkiye, turizm alanında bir lider. Sizin bu alanda nasıl lider olduğunuzu öğrenmek istiyoruz. Ülkemize gelen turist sayısını arttırmak istiyoruz. Bu konularda bilgi almak istiyoruz. Ayrıca THY’nin uçuşlarını arttırma çalışması, Endonezya ve Türkiye’nin turizm sektöründe işbirliği için çok iyi olacaktır. Biz bu konuda elimizden geleni yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Görüşmede, Akyürek, Endonezya heyetine, özellikle pandemi süresince ve sonrasında turizm alanında yapılan çalışmalar, destek ve teşviklerle ilgili bilgi verdi.