Şimdi yükleniyor

50. Sayı

50. Sayı

15,00

Stokta yok

Kategoriler:

Açıklama

Günümüzde Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadığı yerlerden biri olan Doğu Türkistan, gerek mevcut stratejik konumu gerekse yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile bulunduğu coğrafyada son derece büyük bir öneme sahiptir. Doğu Türkistan, Türk milletinin ana yurdu olmasının yanı sıra sahip olduğu tarihî birikimi, köklü kültürel değerleri, coğrafi ve siyasi yapısı bakımından da kuşkusuz diğer medeniyetler için de önemli bir merkez konumundadır. Ancak 1949’da Çin’in resmî işgaliyle başlayan Doğu Türkistan meselesi, aslında iki yüzyıldan uzun bir süreyi kapsayan kısmi işgalleri ve saldırıları içeriyor. Tarih boyunca sürekli mücadele veren ve sömürülen Uygur Halkı, günümüzde insan hakları ihlalini en ciddi biçimde yaşayan topluluklardan birisi olmuştur.

Çin’in büyüyen ekonomisi, Türkiye ve diğer ülkelerin bu temelde gerçekleştirdiği ilişkiler, Doğu Türkistan sorununun yeterince gündeme gelmesinin önünde bir engel olarak durmaktadır. Bugün AB ve ABD gibi Çin ile ticari, siyasi ve ekonomik çıkarları olan ülkelerin mesele hakkındaki Çin aleyhine yaklaşımları geçici ve samimiyetsizdir. Fakat dinî, vicdani ve millî yakınlığı nedeniyle müdahil olması gereken ülkemiz açısından bu soruna sert ve dik bir duruş göstermek bir borçtur, vebaldir.

Doğu Türkistan, günümüzde tıpkı Kerkük’te Türkmen nüfusuna, Gazze’de Müslüman nüfusa uygulandığı gibi soykırım politikalarını en acı şekilde yaşayan ülkelerden biridir. Doğu Türkistan’da soykırım ve işgal politikaları en şiddetli şekilde devam etmekte ve Doğu Türkistan halkı çeşitli işkencelere maruz bırakılarak çocuk, yaşlı, kadın demeden nüfus kıyımı yapılmakta, Doğu Türkistan halkının bağımsızlık hakkı ve hatta yaşama hakkı elinden alınmaktadır. Bu çerçevede bizlere düşen en önemli sorumluluklardan biri, Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık suçlarını ve Çin’in karanlık yüzünü senede bir gün değil her gün insanlığa hatırlatmak.

“Doğu Türkistan” konusunu farklı yönleriyle kapsamlı olarak dosya konusu yaptığımız bu özel sayımızda, Stratejik Düşünce Enstitüsü Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Koordinatörü Doç. Dr. Erkin EKREM ile bir röportaj gerçekleştirdik. Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da “Köroğlu’nun Diyarı Bolu”ya konuk olduk. Gençlerin de söz sahibi olduğu dergimizde, konumuzla ilgili olarak onların da fikirlerini aldık. “Tarihte Bu Ay Neler Oldu?” köşemizde, tarihin unutulmaya yüz tutmuş olaylarını yeniden gün yüzüne çıkardık. Bu sayımızda da bir film ve kitap tanıtarak sizlere önerilerde bulunduk. Yeni sayımızın düşünce iklimimizi zenginleştirmesini, fikir dünyamıza yeni değerler katmasını ve yol gösterici olmasını temenni eder, sizlere keyifli ve bilinçli okumalar dileriz.