Şimdi yükleniyor

Cengiz Aytmatov Ölüm Yıl Dönümünde Anıldı

cengiz aytmatovu olum yil donumunde anildi

Cengiz Aytmatov Ölüm Yıl Dönümünde Anıldı

TÜRKSOY’un 30. Kuruluş Yılı Kutlamaları vesilesiyle Kırgızistan’da bulunan TÜRKSOY heyeti ve Türk Dünyası sanatçıları, dünyaca ünlü Kırgızistan’ın Halk Yazarı Cengiz Aymatov’u ölüm yıl dönümünde heykeli başında andılar.

Etkinlikler çerçevesinde başkent Bişkek’te Alatoo meydanını ziyaret eden TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev başkanlığındaki heyet, 10 Haziran 2008 yılında hayatını kaybeden, yazdıkları eserlerle Kırgız halkının özelliklerini, gelenek, görenek ve yaşamını dünya okurlarına tanıtan, Türk Dünyası kültürel hazinesine eşsiz katkı sağlayan Cengiz Aytmatov’un buradaki heykeli önüne kırmızı güller bıraktılar ve saygı duruşunda bulundular.

Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistanlı sanatçılar daha sonra meydandaki Manas heykeli ve Millî Tarih Müzesi’ni de ziyaret ederek burada Kırgızistan hakkında ayrıntılı bilgi aldılar.

Sanatçılar kadim zamanlar günümüze Kırgız halkının tarihine ışık tutan eserleri ilgiyle izledi, müzede sergilenen çadır, kıyafet, mutfak eşyası, halı ve kilim çeşitleri, süs eşyaları, takıları, kemerleri, başlıkları ve diğer eserleri yakından görme fırsatını yakaladılar. 

Kaynak: TÜRKSOY