Şimdi yükleniyor

“Buhara’dan Balkanlara İz Bırakanlar” Söyleşisi Tiran’da Gerçekleştirildi

tiranda buharadan balkanlara iz birakanlar soylesisi

“Buhara’dan Balkanlara İz Bırakanlar” Söyleşisi Tiran’da Gerçekleştirildi

Tiran Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Mezunları Derneği (TUMED) iş birliğiyle “Buhara’dan Balkanlara İz Bırakanlar” konulu söyleşi, Doç. Dr. Oğuzhan Aydın’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Enstitünün ev sahipliğinde, 17 Aralık 2022 tarihinde düzenlenen etkinliğe, Tiran Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Ömer Osman Demirbaş, Türkiye Maarif Vakfı Arnavutluk Direktörü Mesut Özbaysar, T.C. Tiran Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Adem Gerlegiz, araştırmacılar, yazarlar ve öğrenciler katıldı.

“ANADOLU’DA YUNUS EMRE OLDUK, BALKANLARDA SARI SALTUK”

Kendilerinin de Buhara’dan aldıkları sevgi, eğitim, kültürle ve Ahmed Yesevi’nin yetiştirdiği Alperenlerle Anadolu’ya geldiklerini anlatan Aydın, “Anadolu’da Yunus Emre olduk, Balkanlarda Sarı Saltuk olduk. Buhara’dan Balkanlara bir hat oluşturduk. Bu bizim büyük oğullarımız, öncülerimiz bize temel değerleri bıraktılar. Bu değerlerin başında adalet, merhamet, edep gelmektedir.” diye konuştu.

“BİZLER BİRİZ, BERABERİZ VE GELECEĞE HEP BERABER YÜRÜYECEĞİZ”

Adaletin, merhametin ve edebin ete kemiğe büründüğü şahsiyetlerde Türkiye ile Arnavutluk’tan ortak isimlerin bulunduğuna işaret eden Aydın, sözlerine şöyle devam etti:

“Arnavutluk’u Türkiye’ye, Türkiye’yi de Türkistan’a bağlayan en önemli şahıs şüphesiz ki Mehmet Akif Ersoy’dur. Mehmet Akif Ersoy’un babası Arnavut’tur, annesi Buharalıdır ama Türk’tür. Şemsettin Sami Arnavut’tur ama Türk’tür. En büyük lügatimiz olan Kamus-ı Turki’yi yazmıştır. Yahya Kemal Bey Üsküplüdür ama Türkçenin ve Türkiye Türklerinin en güzel şiirlerini kaleme almıştır. Bu iz bırakanlar, bu manevi mihmandarlar ve bu şairler bize bugün şunu hatırlatıyor: ‘Bizler bir kartalın kanadayız ve bir babanın evladıyız.’ Devletlerimiz farklı olsa da bizler biriz, beraberiz ve geleceğe hep beraber yürüyeceğiz.”

Kaynak: https://www.yee.org.tr/tr/haber/tiranda-buharadan-balkanlara-iz-birakanlar-soylesisi