Şimdi yükleniyor

Budapeşte’de Cennetin Dört Bahçesi Sergisi

budapestede cennetin dort bahcesi sergisi

Budapeşte’de Cennetin Dört Bahçesi Sergisi

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü ve Pakistan’ın Macaristan Büyükelçiliği iş birliğiyle Pakistanlı sanatçıların eserlerinin yer aldığı “Cennetin Dört Bahçesi” adlı serginin açılışı gerçekleştirildi.

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünün 4 Eylül 2023 tarihinde ev sahipliği yaptığı etkinliğe Macaristan’daki misyon şefleri, yerel kurum ve kuruluşların temsilcileri, sanatseverler, öğrenciler, davetliler ve basın mensupları olmak üzere çok sayıda kişi katıldı.

Serginin açılışı T.C. Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu, Pakistan’ın Macaristan Büyükelçisi Asif Hussain Memon ile Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı Asya Pasifik Genel Müdürü Peter Jakob tarafından yapıldı.

Pakistan’ın Macaristan Büyükelçisi Asif Hussain Memon konuşmalarında, sergi aracılığıyla Pakistan’ın zengin sanat dünyasını gözler önüne sermek istediklerini belirterek Pakistan ile Macaristan arasındaki kültürel etkileşimi artırmak için bu tür kültürel etkinliklerin düzenli olarak gerçekleştirilmesinin önemini vurguladı.

Büyükelçi Memon konuşmalarının devamında ev sahipliğinden ve serginin gerçekleşmesinde bulunduğu katkılardan dolayı Budapeşte Yunus Emre Enstitüsüne teşekkürlerini ileterek Yunus Emre Enstitüsünün Pakistan’da olduğu gibi Macaristan’da da temsilciliğinin bulunmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

T.C. Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu, Türkiye ile Pakistan arasında köklü tarihî bağların olduğunu ve Macaristan’da iki ülkenin kültürel alanda iş birliklerine destek olduklarını ifade etti.

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı Asya Pasifik Genel Müdürü Peter Jakob, Macaristan ve Pakistan arasında gelişen ikili ilişkilerin altını çizerek bugün gerçekleştirilen etkinlikle kültürel anlamda bunun bir örneğine şahit olduklarını belirtti.

Konuşmaların ardından davetliler, 8 Pakistanlı sanatçının 40’a yakın eserinin yer aldığı sergiyi gezdiler.

Kaynak: Yunus Emre Enstitüsü