Şimdi yükleniyor

“Atadan Kalan Asil Miras” Milli Miraslar Sergisi İstanbul’da Açıldı

atadan kalan asil miras milli miraslar sergisi

“Atadan Kalan Asil Miras” Milli Miraslar Sergisi İstanbul’da Açıldı

TÜRKSOY ve Kazakistan Kültür ve Ticaret Merkezi iş birliğiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı ve TÜRKSOY’un kuruluşunun 30. Yıl dönümüne ithafen düzenlenen “Atadan Kalan Asil Miras” Milli Miraslar Sergisi 18 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul’da açıldı.

Gençlere tarihi ve geleneksel sanatı anlatarak, vatanseverliğe, nimete ve dostluğa çağırarak, medeniyetimizin gelişimine destek verme çerçevesinde düzenlenen sergiye birçok sanatsever katıldı. Sergi açış konuşmalarıyla başladı.

Açış konuşmasında TÜRKSOY personeli Ezgi Zorlu tarafından TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev’in toplantıya hitaben mesajı okundu. 
Sultan Raev mesajında; 

“Bugün Orta Asya’nın kadim medeniyetini hafızasında geniş bir derinliğe sahip Kazak Türk halkının geleneksel tarihini ulusal hazinesini görme fırsatını yakalıyoruz. Altınorda’dan Göktürklere büyük medeni hafızaya sahip Kazak toplumu geri kalıntısıyla ve özellikle diğer Türk halklarıyla dostane anlatımları hakkında tarih örneği boyunca halklardan biri olmuştur. İşte bu eşsiz hazinenin bugün burada yansımalarını görmek üzere bu sergiyi düzenliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıla ve Teşkilatımızın 30. Kuruluş Yerlerinin ithafen düzenlediği sergimiz ile inancımız ki atalarından güç alan ve onları öğrenip kavrayan halklar ve o halkların gençleri daha büyük işler yapmak için kendi içlerinde güç kazanmaya devam edeceklerdir. Bu günlerde bu tarz etkinliklerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Kazakistan Kültür ve Ticaret Merkezi Başkanı Hanimet Khaisa ise; “Bugün sergimizde sergilenen eserler 1930’lu yıllarda Türkistan bölgesinden Türkiye’ye doğru 40 bin kişi olarak yola çıkan Kazak kardeşlerimizin sadece 2000 kişi kalarak zor şartlarda yanlarında taşıyarak getirdikleri el emeği olan eserlerdir. Bu eserlerin buraya gelişinde çok acı hatıralar var. Yıllar boyunca Türk kardeşlerimiz çok zorluklar çekti. Bu da çekilen zorlukların bir hatırası. Geçmişi unutmamız lazım. Şu anda Türk Dünyası’nın geleceği çok parlak. Gençlerinde bunu unutmaması gerektiğini düşünüyorum. Kopmayan bağımızı daha da güçlendirmek için biz buradayız. Bu sergimiz küçük bir başlangıç ama gelecekte daha büyük etkinlikler yapmayı planlıyoruz.” dedi. 

Açış konuşmalarının ardından teşekkür belgesi ve hediye takdimi gerçekleşti. Sergi açılışının yapılması ile Kazak Ata Mirası olan eserler sanatseverlerin beğenisine sunuldu.